Siber güvenliğe dikkat!..

Teknoloji çağına geçiş sürecinde insanoğlu sınırlarını zorluyor. Dünyanın her yerinde bir şekilde siber saldırılarla veri hırsızlığı yapılıyor ya da yapılmaya çalışılıyor.

Her ne kadar yapılan siber suçlar ve suça zemin hazırlayanlar cezasız kalmıyorsa da kolay yoldan zengin olma peşinde koşanlar siber saldırılar yoluyla şanslarını denemeye devam ediyor. Dolayısıyla da siber güvenlik her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

Konunun çarpıcı örneklerini henüz unutmadık. Marriott oteller grubu, beş milyon pasaport numarası ve sekiz milyon kredi kartı kaydının bulunduğu rezervasyon veri tabanının saldırıya uğradığını açıklamıştı. Olay sonrası İngiltere otoriteleri, Marriott’a 123 milyon dolar para cezası verdi. Başka bir büyük şirket olan BA (British Airways) geçen yılın eylül ayında bir siber saldırı yaşadıktan sonra 229 milyon dolar gibi rekor bir para cezası ile karşı karşıya kalmıştı.

Son günlerde ise ABD, Virginia merkezli bir banka olan Capital One müşterileri, siber saldırı gerçeği ile karşı karşıya.

 

Eylemi gerçekleştirdiği düşünülen zanlı yakalandı. Zanlının 120 bin sosyal güvenlik numarası ve yaklaşık 77 bin banka hesap numarasını ele geçirdiği belirtiliyor. Bankalar en iyi korunan şirketler ama küçük bir hata bazen çok büyük sorunlara yol açabiliyor. Siber suçlara karşı yaptırılan sigortalar ise genellikle sigorta kapsamı dışında kalan etkenler sebebiyle ödenen cezalarda her zaman kurtarıcı olmuyor.

Yakın zamanlı bir araştırmaya göre Amerikalıların %74’ünün siber saldırılardan, %57’sinin aynı zamanda küresel iklim değişikliğinden korktuğu görülmüş. Bu kadar olay yaşanınca siber saldırılar doğal olarak ilk sırayı almış.