Şiddetli yağmurlar ve fırtına Batı Avrupa’yı etkisi altına aldı

belcika firtinaNoel öncesi şiddetli yağmurlar ve fırtına Batı Avrupa’yı etkisi altına aldı.

AVRUPA-İngiltere ve Fransa’da elektrik hatları koptu, Belçika’da ulaşımda zorluklar yaşanıyor.

Kötü hava koşullarının yılın en fazla alışveriş ve seyahat edildiği dönemlerden biri olan Noel tatilinde yaşanması ise sıkıntıların daha fazla hissedilmesine neden oldu.

Yetkililer dikkatli olunmasını istedi.

İngiltere’nin güneyinde çok sayıda uçak ve tren seferi iptal edildi. Şu ana kadar İngiltere’de en az 3 Fransa’da da en az bir kişinin hayatını kaybettiği rapor edildi.

Meteoroloji servisleri hızı yer yer saatte yüz kilometrenin üzerine çıktığı belirtilen rüzgarın doğuya doğru ilerlediğini belirtiyor.

İngiltere üzerinden kıta Avrupa’sına ulaşan sert rüzgarlar ilk olarak Fransa’nın batısını etkiledi. 240 bin evin elektriği kesildiği belirtilirken yetkililer zararı en aza indirmek için önlem almaya devam ediyor:

Olumsuz hava koşulları günlük hayatı sekteye uğratırken meteoroloji uzmanları cuma günü yeni bir fırtınanın İngiltere kıyılarına ulaşabileceği uyarısında bulundu.

***

Fransa’da turuncu alarm

Avrupa, Noel kutlamaları öncesi fırtınaya teslim oldu. Özellikle İngiltere ve Fransa’yı etkisi altına şiddetli rüzgar ve yağmur iki İngiliz’in hayatını kaybetmesine yol açtı.

İngiltere’de saatteki hızı 140 kilometreye ulaşan rüzgar yüzünden tren ve uçak seferleri iptal edildi.

Noel kutlamaları için evlerine gitmeye çalışan birçok kişi trafikte, havaalanlarında ve garlarda mahsur kaldı.

Fransa’da da durum İngiltere’den farklı olmadı. Fırtına yüzünden bir Rus denizci kayboldu. Şiddetli rüzgar ülkenin kuzeybatı kesimine elektrik verilmemesine yol açtı.

Ülkenin 23 bölgesinde rüzgarın hızının 100 kilometreyi aşması yüzünden turuncu alarma geçildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.