Skourletis: IMF sert reformlarda ısrarcı

Panos Skourletis-2015-1Yunanistan Çalışma Bakanı Skourletis, Yunanistan’ın bu ay vadesi dolan borçlarını ödemek ve mali yardımı serbest bırakmaları için anlaşmak istediğini ancak IMF’nin istihdam piyasasında sert reformlar yapılması konusunda ısrarcı olduğunu belirtti.
Nakit sıkıntısı içindeki Atina hükümeti, bu ay içinde vadesi dolacak yaklaşık 1 milyar euro tutarında IMF borcunu ödemek için belediye ve kamu kurumlarından borç alıyor.
Yunanistan Çalışma Bakanı Panos Skourletis, Yunan televizyonu Mega TV’de ülkenin IMF’ye borcunu ödeyecek parası olup olmadığı yönündeki soruya, “Ülkemiz yükümlülüklerini ödemeyi ve (alacaklılarıyla) anlaşmaya ulaşmayı seçti. Parayı oluşturmaya çalışıyoruz” cevabını verdi.
Yunanistan’ın üç ay önce başa gelen Başbakanı Alexis Tsipras taahhüt ettiği ekonomik reformlar konusunda kreditörleri AB ve IMF ile anlaşması için hem ülke için hem de ülke dışında baskı altında.
Skourletis, IMF’nin emekli maaşlarının azaltılması ile toplu işten çıkarmalar öngören istihdam reformunun hayata geçirilmesi ısrarından vazgeçmediğini, ayrıca hükümetin asgari ücreti artırma planına karşı çıktığını belirtti.
Çalışma Bakanı, “(IMF) geçen beş yılda Yunan halkının hayatını mahveden (kemer sıkma politikalarına) dokunmamızı istemiyor” dedi.
İşsizlik rekor seviyelere yakın
Kemer sıkma politikalarını ortadan kaldıracağı sözüyle seçimleri kazanan Yunan hükümeti emekli maaşlarının indirilmesi ve toplu işten çıkarmaların önünü açacak yasalara karşı koyuyor.Yunanistan’da işsizlik rekor seviyelere yakın seyrediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.