Tenyukh, Kırım’da 18 bin civarında Rus askeri bulunduğunu söyledi

Rus-askerleri-Kırım-2014-1Ukrayna Savunma Bakanı Tenyukh, Kırım’da 18 bin civarında Rus askeri bulunduğunu söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı İgor Tenyukh, düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın, Ukrayna ile imzalanan Karadeniz donanmasının ülkede konuşlandırılmasına ilişkin anlaşmayı ihlal ettiğini kaydederek, edindikleri bilgiye göre, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde 6 bini özel tim olmak üzere 18 bin civarında Rus askerinin bulunduğunu ifade etti.

Savunma Bakanı Tenyukh, söz konusu anlaşma çerçevesinde, ülkede sadece 12 bin 500 Rus askerinin bulunması gerektiğini dile getirdi.

Tenyukh ayrıca, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Kırım’da Rus askerinin bulunmadığı yanıtını aldığını belirtti.

Rus askeri gemilerle Kırım’a geldi

Rusya’nın Ukrayna’ın Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne asker göndermeye devam ettiği ve bir grup Rus askeri birliğinin konvoy halinde Kerç’ten, Feodosiya ve Akmescit’e doğru hareket ettiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, gemilerle Kerç limanına gelen Rus askerleri, yarımadaya çıkarak, konvoy halinde Feodosiya’yı istikametindeki Belagorsk’a yaklaştı. Rus askeri konvoyunun Akmescit yakınlarındaki Perevalne beldesine doğru gidebileceği belirtiliyor.

Perevalne’de bulunan Ukrayna’ya ait askeri bir üs, iki gün önce Rus askerleri tarafından kuşatılmıştı. Bölgede üç büyük askeri çadır kuran Rus askerlerinin bekleyişi sürerken, yeni birliklerin de takviye amacıyla gönderilmiş olabileceği kaydediliyor.

Rus askerlerinin Sivastopol’deki Belbek askeri havaalanının yaklaşık bir kilometre yakınında bulunan Ukraya’ya ait bir diğer askeri üsse de gönderilebileceği bildiriliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.