Toyota Çin ve Meksika'ya fabrika kurmayı planlıyor

Toyota-Corolla-fabrika-2014-1Toyota, Çin ve Meksika`daki araç pazarındaki büyümeden yaralanmak için 1.3 milyar dolarlık yatırımla iki fabrika kurmayı planlıyor.
Japon otomobil üreticisi Toyota, Çin ve Meksika’daki araç pazarındaki büyümeden yaralanmak için yatırım atağına kalktı. Şirket, yaklaşık 1.3 milyar dolarlık yatırımla, dünyanın en büyük otomobil pazarlarından olan bu iki ülkede yeni fabrikalar kuracak.
Kuzey Amerika’da kapasite artışına giden diğer büyük otomobil üreticileri arasında Volkswagen, General Motors ve Volvo da bulunuyor. Kurulacak iki fabrikayla Toyota yıllık üretim kapasitesini 300 bin araç arttıracak. Çin’deki fabrikanın 2018’de, Meksika’daki fabrikanın 2019 yılında açılacağını duyuran Toyota, böylece yatırımlarda duraklama dönemine son vermiş bulunuyor.
Şirket, üç yıl süreyle yeni fabrika kurmayıp mevcut üretimin daha verimli ve yalın olması için çalışacağını açıklamıştı. Bu üç yıllık süre mart 2016’da sona eriyor. Şirketin başkanı Akıo Toyoda, çok hızlı büyüme süreci yerine şirketin karlılığa ve kaliteye odaklandığı bir durma sürecinde olduğunu açıklamıştı.
Toyoda, 2009 sonlarında, birtakım teknik sorunlar nedeniyle çok yüksek sayıda araç geri çağırmak zorunda kalmalarını bu hızlı büyüme sürecine bağlıyor. Şirket 2020 yılına kadar, bütün araçların yarısını yeni yeni platformda üretmeyi hedefliyor.
Japon otomotiv devi, dünyanın en büyük üreticisi olma yarışını Volkswagen karşısında çok az farkla önde götürüyor. Geçen yıl Toyota’nın grup satışları 10.23 milyon, Volkswagen’ın 10.14 milyon adet olmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.