Tüm AB üyeleri “aynı gün” aşılanmaya başlayacak

Belçika, tüm AB üyeleriyle “aynı gün” aşılamaya başlayacak

Belçika, Avrupa Birliği’nin diğer Üye Devletleri ile aynı gün koronavirüse karşı aşılanmaya başlayacak.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, Pfizer-BioNTech’in aşısının resmi izin almasının ardından tüm AB üyelerinin aşıya “aynı gün” başlayabileceklerini söyledi.

“Nihayet bir hafta içinde ilk aşı onaylanacak, aşılar başlayabilecek. Bu çok büyük bir görev ”dedi.

Von der Leyen, milletvekillerinin genel oturumunda – büyük ölçüde video konferans yoluyla – “Öyleyse bu aşılara mümkün olan en kısa sürede başlayalım, 27 Birlik ülkesi olarak hepimiz aynı gün başlayalım” dedi.

Almanya’nın baskısı altında, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Salı günü Pfizer aşısının onaylanmasına 21 Aralık’ta – başlangıçta planlanandan bir hafta önce karar vereceğini duyurdu.

EMA’nın görüşünü inceledikten ve üye ülkelere danıştıktan sonra muhtemelen birkaç gün sürecek bir süreç Avrupa Komisyonu Noel’de AB’de şartlı pazarlama yetkisini verebilecek.

Von der Leyen’e göre AB, geliştirilmekte olan “çeşitlendirilmiş bir aşı portföyü” oluşturmak için farklı şirketlerle sözleşmeler yoluyla Avrupa’daki herkes için gerekenden daha fazla doz satın aldı.

“Bu salgını birlik içinde atlattığımız gibi, bu korkunç virüsü birlikte ve hep birlikte yok edelim” diye ısrar etti.

Salı günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’daki aşı kampanyasının tüm AB ülkelerinde aynı gün başlatılacağını, ancak henüz kesin bir tarih olmadığını belirtti.

Belçika bu yıl aşı kampanyasına başlayabilir

Aşılama stratejisi görev gücü başkanı Dirk Ramaekers’e VRT’ye, EMA Noel’den önce Pfizer’in aşılarını onaylarsa, bu yıl Belçika’da zaten az sayıda doz mevcut olabilir.

“Bu dozlar daha sonra birkaç bakım merkezi için olacak. Bu fırsatın bizi geçmesine izin vermeyeceğiz ” dedi. Bu ilk yönetim de bize çok şey öğretecek. Daha sonra Ocak ayında daha geniş ölçekte aşı yapabileceğiz. “

Süreç, bakım merkezlerine geçiş görevi görecek olan hastanelerden geçecek.

Ramaekers, “Son haftalarda yaklaşık 40 hastane merkez olarak belirlendi” dedi. “Bu hafta bakım merkezlerini ve hastaneleri tüm prosedürü Ocak ayına kadar hazır hale getirmek için test ediyoruz.”

Her şey planlandığı gibi giderse, Ocak ayında 300.000 doz Pfizer aşısı Belçika’ya sunulacak.

İlk aşamada bunlar, bakım merkezlerindeki insanlar ve sağlık çalışanları için olacak. Ramaekers’in tahminine göre ilk aşama Şubat ayında tamamlanabilir. Mart ayından itibaren ikinci grup aşılanacak: 65 yaşın üzerindeki kişiler ve risk altındaki gruplar.

Ancak, kesin bir zamanlama veremiyoruz çünkü hangi aşının ne zaman ve hangi miktarlarda bulunacağını bilmiyoruz.

Güncelleme: Pfizer’in Belçika’daki tesisinde aşı üretiminde üye ülkelerde aşılama programlarının yaygınlaşmasını etkileyecek sorunları olduğu bildirildi. Bugünkü basın toplantısında (16 Aralık), bir Komisyon sözcüsü, aşının onaylanmasından sonra üye devletlerin kaç doz alacağının henüz bilinmediğini söyledi.