TV5Monde bünyesindeki 11 televizyon kanalına siber saldırı

Fransa’da küresel yayın kuruluşu TV5Monde bünyesindeki 11 televizyon kanalının yayınları siber saldırı sonucu kesintiye uğradı.
TV5Monde-2016-1Fransa’da 11 TV kanalına siber IŞİD saldırısı düzenlendi. .Saldırıyı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üyesi olduklarını söyleyen kişiler üstlendi. Bir süre yayın yapamayan kanallar daha sonra bant yayınına geçti.
200’den fazla ülkeye yayın yapan kanallar Çarşamba gecesinden bu yana normal akışlarına dönemedi.
TV5Monde’un kanallarının yanı sıra; internet siteleri, Facebook ve Twitter hesapları da saldırıya uğradı.
Tehdit mesajları
Siber saldırganlar TV5Monde’un Facebook sitesinde, “SiberHalife” adıyla Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve IŞİD’e karşı düzenlenen operasyonlara destek veren Fransız ordusuna tehdit mesajları yayımladı.
Mesajda, “Hollande, haksız bir savaşa katılarak affedilmez bir hata yaptın. Bu nedenle Parisliler, Ocak’ta Charlie Hebdo (Muhammed Peygamber karikatürlerini yayımladıktan sonra 7 Ocak’ta saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisi) ve koşer süpermarket (sonrasında rehin alma eylemi gerçekleştirilen Yahudi süpermarketi) hediyelerini aldılar” dendi.
TV5Monde’un sayfasında ayrıca IŞİD’e karşı düzenlenen operasyonlara katılan Fransız askerlerinin yakınlarının kimlik kartları gösterildi.
Şirketten yapılan açıklamada, korsanların bilgisayar sisteminin güvenliğini nasıl aştığı araştırılıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published.