Van Laethem: Covid-19’dan korunma uygulamaları yeterli değil

Belçika Federal Halk Sağlığı Servisi bugün (Pazartesi günü) düzenlediği basın toplantısında, tekrar karantinanın yanı sıra Belçika’nın olası ikinci bir koronavirüs enfeksiyonu dalgasını durdurmak için çok fazla seçeneğinin olmadığını söyledi.

İzleme, izlenme durumunda ikinci dalga koronavirüsün (Covid-19) bulaşma zincirlerini kırmanın tek yolu, “sosyal mesafenin” uygulanması ve alınan önlemler olacaktır.

Belçika Federasyonlar arası Covid-19 sözcüsü Yves Van Laethem, corona virüsle ilgili mevcut uygulamalar yeterli değil.

Ancak, şu anda elimizde bulunan bilgi ve teknikler göz önünde bulundurularak bu önlemlerin aynı şekilde uygulanacağıda kesin değildir.

Bununla birlikte, bu potansiyel yeni önlemlerin aynı şekilde uygulanacağı kesin değildir, çünkü olası bir ikinci karantina potansiyel olarak daha seçici bir şekilde uygulanabilir ve belki de şu an yürürlükteki tüm önlemler uygulanmayabilir.

Mevcut bilgi ve elimizdeki teknikler ışığında, bu mesafeyi ülkenin belirli bölgelerinde veya örneğin bölgesel olarak sağlayabileceğiz. Daha yüksek risk faktörlerine sahip daha küçük popülasyonlar için oluşturulabilir.

Hala etkili bir tedavi ya da aşımız yok, bunun sonbahar ya da kışa kadar beklemesi gerekeceğini ve pandeminin evrimi ile savaşmamız gereken tek yolun tarama ve izleme olduğunu biliyoruz” dedi.

Virolog ve Federaller arası Covid-19 sözcüsü prof. Steven Van Gucht;

“Hastaların temas izlemesi ve izole edilmesi sistemi artık çok fazla vaka olduğu için yönetilemiyorsa, sosyal mesafeyi tekrar sağlayarak bulaşma zincirlerini kırmaktan başka bir çözümümüz yok.

Bununla birlikte, bu potansiyel yeni önlemlerin aynı şekilde uygulanacağı kesin değildir, çünkü olası bir ikinci karantina potansiyel olarak daha seçici bir şekilde uygulanabilir ve belki de şu an yürürlükteki tüm önlemlerle birlikte uygulanmayabilir.

İnsanlar arasındaki mesafeyi tekrar yaratmak o noktada virüse karşı sahip olduğumuz tek gerçek silah olacak. Alternatif olarak çok az şey var. ”Dedi.
Covid-19 sözcülerinin açıklaması, İçişleri Bakanı Pieter De Crem’in Pazar günü VTM News’de ikinci bir dalga gerçekleşmesi durumunda ikinci bir karantinanın “imkansız” olduğunu söylemesinin ardından geldi.