Volkswagen Group Türkiye’de yatırım kararı almaya yaklaştı

Türkiye’de yaklaşık 1 milyar euro tutarında fabrika yatırım yapma kararına nihai halini vermeye çalışan Alman otomobil üreticisi Volkswagen Ankara ile taşıt vergisi rejimi hakkında görüşmeler yürütüyor.

Volkswagen Group, geçen ay yaptığı açıklamada birden fazla markası için araç üretecek fabrikanın nereye kurulacağı konusunda nihai bir karar almadığını belirtmiş olsa da, konu hakkında bilgisi bulunan Brüksel merkezli Edacco ASBL Ekonomi Kurulu Başkanı Erhan Yurdayüksel, Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapmaya yakın olduğunu ve yakında adım atacağını belirtti.

Yurdayüksel, Volkswagen’in yatırım ve taşıt vergi sisteminde ne gibi taahhütler istendiğini bilmediğini. Ancak Türkiye’de yapılan tüm yeni araç alımlarına hem özel tüketim vergisi (ÖTV) hem de KDV uygulanıyor. ÖTV motor hacmi 1.6 litreye kadar olan araçlar için yüzde 45- yüzde 60 aralığında değişirken, 2 litreye kadar hacimli araçlarda yüzde 100-110’a çıkıyor.

“Volkswagen Türkiye’ye 1 milyar euro yatırıma büyük oranda hazır… Sadece vergi konusunda Türkiye’den bazı düzenleme talepleri var” Türkiye’nin mevcut üreticilere zarar vermeyecek ancak Volkswagen’in endişelerini giderecek bir formül bulmaya çalıştığını ifade etti.

Aralarında Fiat, Renault, Ford, Hyundai ve Toyota’nın bulunduğu başlıca uluslararası üreticiler Türkiye’de hali hazırda büyük ölçekli üretim yapıyorlar. Bu üreticiler geçen yıl 1.3 milyon adet otomobil ve hafif ticari araç ihracatı yaparken, üretimleri bu rakamı aştı.

Otomobil satışlarından alınan yüksek vergiler tüketicileri ve yurtiçi pazar için de üretim yapma zorunluluğu olan üreticileri 1.6 litrenin altındaki motor hacimlerine sıkıştırıyor. Türkiye’de geçen yıl satılan otomobillerin yüzde 96’sı 1.6 litreden küçük motorlara sahipti.

Edacco ASBL Ekonomi Kurulu Başkanı Erhan Yurdayüksel; “Volkswagen yeni fabrika yatırımı için Bulgaristan’ı da inceliyor. Ancak şirket Türkiye’de yatırım kararı almaya yaklaştı.

Volkswagen Group’un Türkiye’deki vergi sistemi ve yatırım kolaylıkları ile ilgili bazı taleplerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmesi gündemde. Volkswagen yetkilileri taleplerinin karşılanması durumunda nihai yatırım kararlarını Türkiye’den yana vereceklerdir.” Diyerek görüşlerini bildirdi.