VW’den İzmir’e 1 milyar Euro’luk yatırım

Alman otomotiv devi Volkswagen’in, Passat serisinin üretimi için yer arayışı sürerken seçenekler arasında bulunan Türkiye ağır basmaya başladı. İzmir’in üretim merkezi olmasına Alman Hükümeti’nin de, “Türkiye’nin batıyla bağlarını kuvvetlendirecek proje” diyerek sıcak baktığı belirtiliyor.

VW’in başındaki isim olan Herbert Diess(60), bir süre önce bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Ankara’da görüştü. Diess, özellikle Türkiye’nin daha fazla teşvik vermesinin dışında, jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye yönünde karar verme eğiliminde. Yaklaşık 1 milyar Euro’luk yatırımın 2 bin kişiye iş sahası açması ve ileride SUV modellerinin de bu fabrikada üretilmesi bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN ALTYAPISI İYİ

Bild Gazetesi, Volkswagen Yönetim Kurulu’nun da benzer yönde düşündüğünü yazdı. Gazeteye göre Yönetim Kurulu’nda, buna gerekçe olarak da, “Türkiye’de binlerce Alman işletmesinin bulunması, nakliyedeki kolaylıklar, 250 binden fazla Türk’ün otomobil endüstrisinde olması, yetişmiş eleman sıkıntısının bulunmaması, mühendislikteki yeterlilik, gelişmişlik düzeyi“ gösterildi.

HÜKÜMET ONAYLADI, SCHRÖDER DEVREDE

Edacco ASBL Ekonomik Kurul Başkanı Erhan Yurdayüksel, VW’nin başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesiyle ilgili olarak Alman Hükümeti’ni bilgilendirdiği ve stratejik bir karar verme aşamasında, hükümetin de desteğini talep ettiğini, Alman Hükümeti’nin de, Türkiye’nin NATO üyesi olması ve Batı ile daha fazla entegrasyonu için, İzmir’deki fabrika fikrine sıcak baktığını belirtti.

KARAR AY SONUNU BULACAK

Ayrıca, SPD’li eski Başbakan Gerhard Schröder’in de, Türkiye için kulis yaptığı öne sürülüyor. Tüm bu gelişmelere rağmen VW’den, henüz net bir karar gelmedi. Türkiye ağır basıyor ancak kararın ay sonunu bulması bekleniyor.

Öte yandan, Bulgaristan’ın da bu konuda çalışmalarını sürdürdüğü, ancak özellikle teşvik konusunda Türkiye’nin gerisinde kaldığı belirtiliyor.

***

12/07/2019

Yeni fabrikasını açmak için uzun süredir yer arayışında olan Alman otomobil devi Volkswagen’in Türkiye’de karar kılacağı açıklandı.

Almanya’nın saygın otomobil dergisi Automobilwoche, Volkswagen Denetleme Kurulu’nun perşembe günü karar verdiğini ve İzmir civarında kapsamlı bir fabrika açacağını ileri sürdü.

Alman şirketin uzun süredir bu önemli yatırım için Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’de saha çalışması yaptığı biliniyordu. Volkswagen Tepe Yöneticisi (CEO) Herbert Diess, konuyla bizzat ilgilenerek son dönemlerde Türkiye, Bulgaristan ve Avusturya’ya bazı geziler düzenlemişti.

Volkswagen aldığı kararı uygulamaya koyduğu taktirde 23 yıl aradan sonra Türkiye ilk kez bir otomobil fabrikası yatırımı almış olacak. Türkiye’de en son Japon firma Honda 1996’da otomobil fabrikası açmıştı.

Volkswagen’in Türkiye kararında Katar’ın etkisi iddiası
Öte yandan Alman basını Volkswagen fonlarının yüzde 17’sine sahip olan Katar’ın kararda etkili olduğunu yazdı. Bunun yanında Suudi Arabistan Prensi Muhammed Bin Salman’ın söz konusu fabrikanın ülkesinde açılmasını istediği ve bununla ilgili Türkiye aleyhinde lobi faaliyetleri yaptığı iddia edildi.

Ancak elindeki fonlar vesilesiyle Volkswagen Yönetim Kurulu’nda söz sahibi olan Katar’ın, Orta Doğu’da yaşanan siyasi krizde kendisine açıktan destek veren Türkiye’den yana tavır aldığı yorumları yapılıyor.

EDACCO ASBL Ekonomik Kurul Başkanı Erhan Yurdayüksel, “yetişmiş insan gücü, yedek parça sanayisinin gelişmiş olması,iç ve dış pazarın genişliği gibi etkenlerle Türkiye’nin ön plana çıktığını, Volkswagen’in özellikle İzmir’e yapacağı yatırımın kısa sürede karlı bir yatırım haline geleceğini” belirtti. Volkswagen’in açılacak yeni fabrikayla bünyesinde barındırdığı Passat serisinin yanısıra, Skoda ve Seat markalarına birçok farklı model üretmeyi hedeflediği ifade ediliyor.

***

Dünyaca ünlü otomotiv devi Volkswagen’in İzmir Torbalı’da açmayı planladığı fabrika için geri sayım başladı.

24 Haziran 2019 15:56

Dünyaca ünlü otomotiv devi Volkswagen, İzmir’e fabrika açıyor. Yıllardır gündemde olan ancak bir türlü hayata geçmeyen projeyle ilgili Volkswagen yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gelerek bazı görüşmelerde bulundu.

Alman basınında çıkan haberlere göre; Türkiye’nin yeni fabrika konusunda Bulgaristan’la çekiştiği ancak Türkiye’nin bu yarışta önde olduğu ifade edildi.

Otomobil sektöründe Türkiye’deki birikim ve kalifiye eleman seviyesinin, Bulgaristan’ın önünde olduğu ifade eden yetkililer, yeni fabrika’nın 2001 yılında Opel’in bulunduğu arazide kurulmasının düşünüldüğünü belirtti.

5 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

Olağanüstü bir durum yaşanmaması halinde İzmir’de kurulması beklenen fabrikada, 5 bin kişinin çalışacağı ve Skoda’nın Karoq ile Seat’ın Ateca modelinin üretileceği ifade ediliyor. Volkswagen Grubu, bu yatırım için 1,3 milyar ile 2 milyar euro arasında bir fiyat belirledi.

Yeni fabrikanın nereye kurulacağıyla ilgili resmi karar, 2019 yılının Kasım ayında Volkswagen tarafından resmi olarak açıklanacak.

Volkswagen Grubu, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 120 bin araç satmıştı. Otomotiv devi, geçtiğimiz yıl araçlardaki yeni teknolojiler için 44 milyar euroluk bir yatırım yapmayı planladıklarını ifade etmişti.

OPEL FABRİKASI TORBALI’DA KURULMUŞTU

İzmir’in Torbalı ilçesinde yer alan Opel fabrikası, 1989’da kurulmuş ve 2001’de ani bir kararla kapatılmıştı. Opel, Torbalı’da bulunan fabrikanın kuruluş amacını “Türkiye’de üretilen araçların yurt dışına ihraç edilmesi” olarak belirtmiş ancak fabrika daha çok montaj atölyesi olarak işlem görmüştü.

Opel, 1989 yılında kurulan fabrika için yaklaşık olarak 20 milyon dolar harcamıştı. Kapanan Opel fabrikasında, yaklaşık olarak 200 işçi çalışıyordu.