'Yoga, depresyona iyi geliyor'

Miley Cyrus-seksi-karın-3Yoga öğretmeni Çiler Karataş, Yoga kanserden MS’e, bel fıtığı, kilo problemleri, sigara, alkol bağımlılıkları, depresyon ve günümüzde sayabileceğimiz birçok hastalığa iyi gelidiğini söyledi.
SAĞLIK-Yoga öğretmenliği yapan Çiler Karataş, “Yoga kanserden MS’e, bel fıtığı, kilo problemleri, bağımlılıkları, sigara, alkol bağımlılıkları, depresyon günümüzde sayabileceğimiz birçok hastalığa iyi gelir. Stresin getirmiş olduğu pek çok psikolojik, fizyolojik rahatsızlıklara kadar bütün hastalıkların çözümünde orijinal yoga sistemi çok etkili olmakta ve her derde devadır’’ dedi.
Tekirdağ’da Yoga Academy Merkezi’nde yoga öğretmenliği yapan 29 yaşındaki Çiler Karataş, yoganın insanlık tarihi kadar eski olan kişisel gelişimli bir sistem olduğunu söyledi. Yogada insanı hem bedensel, hem zihinsel, hem de ruhsal yönlerden dengeli olmasını sağlayacak yöntemler bulunduğunu kaydeden Karataş, yoganın çok sayıda hastalıklara karşı da tedavi edici yönünün olduğunu kaydetti. Yoga ile ilgili en yanlış kanının Uzak Doğu’dan gelen bir din veya inanç sistemi olarak bilinmesi olduğunu ifade eden Karataş, “Yoga kesinlikle bir din değildir, alakası yoktur. Hindu ya da Budistler bu sistemi kullanarak Batı’ya gelmiş ve insanlara yoga adı altında sunumlar yaptıkları için insanların kafasında bu tür inançlar olmaya başlamıştır. Yoga en eski insanlardan beri var olan bir sistemdir. İnsanlık tarihinin en eski kültürlerinde yer alır. Yoga bir din değildir, ispatları vardır. Dolayısıyla insanların bilmesi gereken en önemli konu, yoga sağlıklı yaşam ilmidir. İnsanın kendi bedenini doğru kullanmasıdır. Kesinlikle bir din değildir, bir inanç sistemi değildir, doğu felsefesi değildir. Yoga yaparak insan sadece var olan halinden olması gereken haline doğru yolculuk yapar. Bedeni, zihni ve ruhu bütünleştirmek ve uyumlu hale getirmektir” dedi.
“KANSERDEN MS’E, BEL FITIĞI, KİLO PROBLEMLERİNE İYİ GELİR’’
Yoganın insanın tüm düzeylerde sahip olduğu her türlü rahatsızlığı ve dengesizliği gidermek için çok etkili bir yöntem olduğunu söyleyen Karataş, yoganın tıbba yardımcı olduğunu dile getirdi. İnsanın sahip olduğu tüm hastalıkların sebebinin temel noktada bilgisizlikten kaynaklandığını belirten Karataş, “İnsan kendi bedenini doğru kullanmadığı zaman, kendi doğasına uyumlu hareket etmediği zaman beden de buna karşı bir reaksiyon olarak hastalıkları üretmektedir. Aslında orijinal yoga sistem teknikleri uyguladığı zaman bedende hiçbir zaman hastalık olmaz. Var olan hastalıklarda siz tekrar bedeninizi eskiye doğru çalışır hale dönüştürdüğünüz için hızla iyileşmeye başlar. Bunların arasında kanserden MS’e, bel fıtığı, kilo problemleri, sigara, alkol bağımlılıkları, depresyon ve sayabileceğimiz birçok hastalığa iyi gelir. Stresin getirmiş olduğu pek çok psikolojik, hem fizyolojik rahatsızlıklara kadar bütün hastalıkların çözümünde orijinal yoga sistemi çok etkili olmakta ve her derde devadır’’ şeklinde konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.