Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs arasında enerji zirvesi başladı

Güney Kıbrıs-enerji-zirvesi-2015-1Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır üçlü liderler enerji zirvesi GKRY lideri Anastasiadis’in ev sahipliğinde Lefkoşa’da başladı.
“Güney Kıbrıs, Yunanistan, Mısır” üçlü liderler zirvesi Lefkoşa’da başladı.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in ev sahipliğinde yapılan zirveye ilk olarak Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi geldi. Anastasiadis, Sisi’yi Rum Başkanlık Sarayı’nda resmi törenle karşıladı. Askeri tören birliğini selamlayan Sisi daha sonra eski Rum lideri Makarios’un anıtına çelenk koydu.
Daha sonra Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Rum Başkanlık Sarayı’na geldi. Çipras da burada devlet töreniyle karşılandı. Askeri tören birliğini selamlayan Çipras, Makarios’un anıtına çelenk bıraktı.
Törenlerin ardından liderler başbaşa görüşmek üzere Rum Başkanlık Sarayı’na geçti. Liderler, görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyecek.
Üçlü zirvede, enerji ve güvenlikle ilgili konuların yanı sıra, Mısır ile Yunanistan ve Yunanistan ile Kıbrıs (Rum) arasında Münhasır Ekonomik Bölgelerin (MEB) belirlenmesinin konuşulacağı belirtildi.
Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs arasında enerji ve güvenlik tabanlı olarak şekillendirilmeye çalışılan ittifak girişimi kapsamında daha önce de Rum lider Anastasiadis ve Yunanistan’ın eski Başbakanı Antonis Samaras Kahire’de Sisi ile bir araya gelmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.