Kulaklarından çıkanlara kimse inanamıyor..

ABD Teksas’ta yaşayan bir adam evinin garajında arabasını tamir ederken, dev bir böcek kulağına girdi. Bu ve benzeri durumların çok sık yaşandığını söyleyen Operatör Dr. Ali Fuat Şaşoğlu, “Hastamın kulağında böcek yuva yapmış ve yumurta bırakmış. Hastamın haberi bile yok” diyerek yaşadığı ilginç olayları anlatıp, uyarılarda bulundu.

ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan Ronald adlı adam, evinin garajında ​​arabasını tamir ederken o esnada kulağına bir böcek girdi. Bu olaydan sonra Ronald ayağa kalkamaz hâle geldi. Kulağındaki böcek büyük bir rahatsızlık yaratarak tüm dengesini altüst etti.

Soluğu Dr. Greg Starr’ın yanında alan adam, böceğin dış kulak yoluna yerleştiğini öğrendi. Starr, böceği sersemletip öldürmek için Ronald’ın kulak zarına lokal anestezik madde enjekte etti.

İLACA RAĞMEN CANLI ÇIKTI

Doktor ilacı enjekte ederken, Ronald acı içinde kıvrandı. Üçüncü hamleden sonra böcek, Ronald’ın kulağından çıkarıldı. Ancak herkes şaşkındı, böcek hâlâ yaşıyordu!

‘BÖCEK YUVA YAPMIŞTI, KURT VARDI’

Türkiye’de de pek çok kişi buna benzer durumlar yaşayabiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Ali Fuat Şaşoğlu da bu talihsiz insanların kulaklarına giren böcek ve cisimleri biriktirenlerden. Dr. Ali Fuat Şaşoğlu kelebek, sinek, oyun hamuru, kulak içinde adeta bir kum ocağı gibi görünen deniz kumu ve karıncayı da fotoğrafladı.

Kulağına böcek vb. bir şeyler kaçtığını fark etmeyenlerin olduğunu söyleyen Şaşoğlu, büyük bir böcek girdiğinde kişinin mutlaka farkına vardığının altını çizdi ve bu durumlara yaşadığı olayları anlatarak örnek verdi:

“Bir hastamın kulağında böcek yuva yapmıştı ve hastam bunun farkında değildi. Yumurta bırakmış kulağına ve hastamın haberi bile yok. Mesela bir hastamın kulağında da sinek larva yapmıştı. Bir diğerinin kulağında kurt vardı ama o da farkında değildi. Böyle şeyler olabiliyor.”

Kulağa kaçan böceklerin uzun bir süre canlı kalabildiğini söyleyen Şaşoğlu, canlı olmasının kişiye daha da fazla rahatsızlık verdiğini söyledi. Bir hastasının kulağına kene kaçtığını ve kenenin ısırmasından dolayı hastasının yüz felci geçirdiğini belirten Şaşoğlu, “Felcin keneden olup olmadığını ispatlayamadık. Küçük bir kız çocuğuydu. Böyle durumlarda risk oluşturuyor” dedi.

‘KULAK ZARINDA DELİK YOKSA DAMLATIN’

Ali Fuat Şaşoğlu, kulağa kaçan kelebek ve sinek gibi canlıları rahatsız etmek için kulağa su damlatılması gerektiğini söyledi. Dr. Şaşoğlu, “Tabii ki kulak zarında delik yoksa gliserin, zeytinyağı ya da su damlatıp böceğin dışarı çıkması için onu zorlamak lazım ya da onu orada etkisiz hale getirmek gerekir, kısacası boğmak lazım. Cansız bir böcekse panik etmeye gerek yok. Vücut cansız şeyleri dışarı atıyor. Eğer canlıysa ve siz onu orda öldürdüyseniz genel olarak bir şey yapmaz. Kulakta herhangi bir şey olmasını istemeyiz ve en kısa sürede böcek ya da sinekse, yabancı cisimse kulaktan çıkarılması lazım” diye konuştu.

İŞİTME KAYBI, SİNİRLERDE HASAR VE BAŞ DÖNMESİ YARATABİLİR

Kulağa yabancı cisim kaçmasının kulakta ciddi hasarlara neden olacağını söyleyen Şaşoğlu, “Kulağa kaçan yabancı cisimleri canlı ve cansız olarak ikiye ayırmak lazım. Cisimler bilinçsiz kaçmışsa bu genelde kazayla olmuştur ya da canlı hayvanlardır. Bir de insanlar kulaklarını karıştırırken içeri bazı şeyler kaçabiliyor. Bunlar dış kulak yolunu aşıp kulak zarına doğru gitmişse kulak zarında delik, orta kulaktaysa yüz sinirlerinde hasar, işitme kaybı ve şiddetli baş dönmeleri yaratabilir” bilgilerini paylaştı.

‘HEKİM KONTROLÜNDE YAPILMALI’

“Eğer kulağınızdaki şey canlıysa ve hekim değilseniz onu kurcalamanın bir anlamı yok” diyen Dr. Şaşoğlu, kulak zarında delik varsa daha dikkatli olunması gerektiği konusunda uyardı. İnsanların kurcalayıp çıkarma isteğinin kulak zarında problemlere sebep olacağını söyleyen Ali Fuat Şaşoğlu, bu uygulama bir hekim kontrolünde yapıldığında riskin çok düşük olduğunu söyledi.

‘VÜCUT KENDİ KENDİNİ KORUYOR’

Ali Fuat Şaşoğlu, kulağa herhangi bir şeyin kaçmaması için önlem almaya gerek olmadığının da altını çizdi. Şaşoğlu, “Vücut kendi kendini koruyor. Kir renginde olan salgı vücudun normal salgısıdır. Sinek, böcek gibi canlıların kulağa girmesini engelleyici bir yapıya sahip. Ayrıca ileriki yaşlarda oluşan kulak girişindeki tüyler ve kıllar, onların içeri girmesini engelleyici yapılardır. Sizin ekstra olarak bir ortamda bulunmuyorsanız, kulaklarınızı korumaya ihtiyacınız yok” detayını verdi.

Kulak içinden çıkardığı yabancı cisimlere örnekler veren Dr. Şaşoğlu, “Bir kelebek çıkardım. Gerçekten büyük bir kelebekti. Kişi mangal yaparken kulağına girmiş, tabii geri çıkamıyor. Kanat çırptıkça ileri gitmiş” dedi. Sinek, karınca gibi canlıların sık görüldüğünü ve kulağa kaçan canlılar olduğunu söyleyen Şaşoğlu, “Cansızlarda ise yine Düzce’ye özgü fındık dalı parçası, bizim kılçık otu dediğimiz ilerleyen bir ot çıkardım” ifadelerini kullandı.

Yapışık ikizinin hayalini gerçekleştirdi! TikTok’u sallıyor
Çocuklarda oyun hamurları, saat pili gibi eşyalar çıkardığını ve en tehlikelisinin saat pili olduğunu söyleyen Ali Fuat Şaşoğlu, koca bir kelebeğin kulak zarının üstünde çırpınırken hastayı çok rahatsız ettiğini ve bu nedenle hastanın klinik bahçesinin duvarından atlayarak bir an önce çıkarılmasını istediğini de anlattı. Dr. Şaşoğlu, “Yine bir hastam olmuştu. Yabancı cisim olarak değil ama kulağına ilaç damlattığını sanıp yapıştırıcı damlatmış. Kulak bir kitle halinde hareket ediyordu. O da ilginçti” diyerek sözlerini noktaladı.