Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut ilk iki sırayı aldı

2012 Londra Olimpiyatları’nda 1500 metre finalinde yarışan milli atletlerimiz Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut ilk iki sırayı aldı. Aslı 4.10.23 ile olimpiyat şampiyonu oldu, Gamze ise 4.10.40 ile olimpiyat ikincisi.
BT SPOR-Londra Olimpiyatları’nda atletizm kadınlar 1500 metre finalinde Türk atletler Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut ise gümüş madalya kazandı. Olimpiyat Stadı’nda yapılan kadınlar 1500 metre finalinde Aslı Çakır Alptekin 4:10.23’lük derecesiyle birinci olurken, Gamze Bulut da 4:10.40 ile ikinci sırayı elde etti.
Yarışın başlamasıyla birlikte Gamze Bulut ve Aslı Çakır Alptekin, öndeki grupta yer aldılar. Gamze Bulut, ilk 400 metreyi lider geçerken, Aslı Çakır Alptekin de ilk 5 içinde koştu.
Son tura da Gamze lider girdi. Son 300 metrede atağa kalkan Aslı Çakır Alptekin, liderliği ele geçirdi. Son düzlüğe de lider giren Aslı Çakır Alptekin, yarışın sonuna kadar liderliğini korudu. Gamze de ikinci sırada yarışı bitirince Türkiye olimpiyat oyunlarında 1500 metreyi iki madalyayla kapadı.
Yarışta üçüncülüğü Bahreynli Jamal Maryam Yusuf 4:10.74 ile elde etti.
Son Avrupa Şampiyonası’nda da Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut da gümüş madalya kazanmıştı. İki atlet, Avrupa Şampiyonası’ndaki başarılarını olimpiyatlarda da tekrarladı.
ATLETİZMDEKİ İLK ALTIN MADALYA
Aslı Çakır Alptekin’in aldığı altın madalya Türkiye’nin olimpiyat oyunlarında atletizm dalındaki ilk altın madalyası oldu.
Atletizmde Türkiye daha önce 1948 Londra Olimpiyatları’nda 3 adım atlamada Ruhpi Sarıalp ve 2004 Atina Olimpiyatları’nda çekiç atmada Eşref Apak ile bronz, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda da 5 bin ve 10 bin metrede Elvan Abeylegesse ile 2 gümüş madalya kazanmıştı.
BAŞBAKAN ARADI İKİSİNİ DE TEBRİK ETTİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1500 metrede altın ve gümüş madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut’u Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın telefonundan tebrik etti. Canlı yayında telefonu alan Aslı Çakır, Erdoğan’a hitaben, “Teşekkür ediyorum başbakanım, sizden de Allah razı olsun. Bu madalya benim değil Türkiye’nin” dedi. Daha sonra telefonu Gamze aldı ve Erdoğan’a şunları söyledi ve telefonda Erdoğan’a şunları söyledi: Elimden geleni yaptım, umarım görevimi yaptım.
YARI FİNALDE AYRI SERİLERDE YARIŞTILAR, YİNE 1-2 OLDULAR
Olimpiyat şampiyonu Aslı Çakır Alptekin, 1500 metre yarı finalinde serisinde 4.05.11’lik derecesiyle birinci olmuştu. Olimpiyat ikincisi Gamze Bulut ise yarı finalde ikinci seride yarışmış ve 4.01.18’lik derecesi ile finalde yarışmaya hak kazanmıştı.
Helsinki’de yapılan son Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda da Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut ise gümüş madalya kazanmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.