“5 Bin Yuva Tek Yürek”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı, “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına gösterilen büyük ilgi sayesinde depremde evleri ağır hasar gören ailelerin 5 aylık kira ihtiyacını karşılayacak miktar toplandı.

“5 bin Yuva Tek Yürek” sloganıyla kampanyanın ikinci aşamasını başlatan Büyükşehir Belediyesi, orta derecede hasar gören evlerdeki 5 bin aileyi de eve kavuşturmayı hedefliyor.

Depremde evlerini kaybeden aileler için başlatılan “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasında kira yardımı kapsamında bağışlanan miktar 30 milyon TL’ye yaklaştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kampanyanın henüz ilk beş gününde evleri depremde ağır hasar gören vatandaşların 5 aylık kira ihtiyacını karşılayacak miktara ulaşıldığını belirterek, “İkinci aşamayı, orta derecede hasar gören 5 bin yuva için başlatıyoruz. Desteğiniz için sonsuz teşekkür ederim” şeklinde bir mesaj paylaştı.

Ünlü sanatçı Tarkan’dan destek çağrısı
30 Ekim’deki İzmir depreminde evleri yıkılan veya hasar gören depremzedelere destek olmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kampanya çalışmalarına bir destek de ünlü pop şarkıcısı Tarkan’dan geldi. Tarkan sosyal medya hesaplarından attığı “Gelin hep birlikte İzmir’in yaralarını sarmaya, tek yürek olmaya devam edelim” mesajıyla tüm hayranlarını “5BinYuvaTekYürek” kampanyasına destek olmaya çağırdı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kampanya duyurusunu da paylaşan Tarkan’ın mesajı kısa sürede yüksek beğeni sayılarına ulaştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ESİAD, İZSİAD ve EGİAD yönetimi ve üyeleriyle bir araya gelerek “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına gösterdikleri destek için teşekkür etti.

Evi orta hasarlı aileler için başlattıkları “5 Bin Yuva Tek Yürek” kampanyası ile ilgili de bilgi veren Soyer, “En hızlı şekilde depremzede ailelerimizi çadırdan kurtarmak istiyoruz. Birlikte yaparsak başarırız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Başkanı Mustafa Aslan, İzmir Sanayici ve İş Adamları (İZSİAD) Derneği Başkanı Hasan Küçükkurt, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Fadıl Sivri ile bir araya geldi. EGİAD, ESİAD ve İZSİAD üyelerinin çevrim içi katıldığı toplantıda konuşan Başkan Soyer, eve ihtiyacı olan depremzedelerle onlara destek olmak isteyen yurttaşları buluşturmak için başlattıkları “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasında evleri ağır hasar gören vatandaşların 5 aylık kira ihtiyacını karşılayacak miktara ulaştıklarını, şimdi de evi orta derecede hasar gören 5 bin yuva için “5 bin Yuva Tek Yürek” sloganıyla kampanyanın ikinci aşamasına geçtiklerini söyledi. Soyer, iş dünyasının sivil toplum örgütü temsilcilerinden ve üyelerinden kampanyaya destek olmalarını isteyerek, “İzmir tek yürek olmalı. Herkes elini taşın altına sokacak adımı atmalı. Kış bastırmadan çadırlarda kalan yurttaşlarımızı sıcak yuvaya kavuşturmalıyız” dedi.

Türkiye İzmir’i gıpta ile izliyor
İzmir’de yaşanan felaket sonrası muazzam bir dayanışma örneği sergilendiğini kaydeden Soyer, “İzmirli olmaktan iftihar ediyoruz. İzmir şu saate kadar gösterdiği dayanışma ile Türkiye’de gıpta edilen bir şehir olmuştur. Depremin hemen ilk gününde mobil çamaşırhaneler, duşlar kuruldu. Türkiye’nin her yerinden destek aktı. Biz de bunu en iyi şekilde koordine ederek yurttaşlarımız ne istiyorsa anında sunabildik. Ancak yağmurlar başladığında, kış bastırdığında çadırlarda kalan yurttaşlarımız sıkıntı çekecek. Onları çadırlardan kurtarmamız gerekiyor. İşe acil olarak evleri ağır hasar görenlerden başladık. Şimdi evleri orta hasarlı olanlar için bir çalışma yapacağız. Asıl şimdi size ihtiyaç var. Elinizden gelenin fazlasını yapmaya gayret edin. Bugüne kadar verdiğiniz destekler için size ayrı ayrı teşekkür ediyorum. En hızlı şekilde yurttaşlarımızı çadırdan kurtaralım. Biz İzmirliler olarak bu acil derde derman olmaya çalışıyoruz. Birlikte yaparsak başaracağız” dedi.

Herkes bütçesi oranında yardım yapabilecek
Her bütçeye uygun farklı kampanyalarla bu süreci yürüttüklerini dile getiren Başkan Soyer, afetzedelere yardım için deprem çalıştayında 10 TL’lik bilet satışı yapılacağını ayrıca Halkın Bakkalı üzerinden dileyen yurttaşların depremzedelerin kiraladıkları evlerde ihtiyacı olacak çamaşır makinesi, buzdolabı, karyola, yatak gibi ürünlerin bağışını yapabileceklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi ile gurur duyuyoruz
Toplantıda konuşan Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Başkanı Mustafa Aslan, depremin ilk anından itibaren tüm sivil inisiyatiflerle birlikte çok güzel bir mücadele veren İzmir Büyükşehir Belediyesi ile gurur duyduklarını dile getirdi. Aslan, “Depremin yıkıcı etkileri sosyo- ekonomik olarak da görülmeye başladı. Sokakta yaşayan insanlarımızın barınma ihtiyacı var. Onlara kalıcı konut sağlamak için odalarla yürüttüğümüz bir kampanyamız devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu kampanyasına da pek çok üyemiz destek verdi ve vermeye devam edecektir” dedi. Aslan, Büyükşehir’in “5 Bin Yuva Tek Yürek” kampanyasına 50 bin liralık bağışta bulanacaklarını bildirdi.

Bu kampanya hayata tutunmalarını sağlayacak
İzmir Sanayici ve İş Adamları Derneği (İZSİAD) Başkanı Hasan Küçükkurt da kampanyaya destek olmaya devam edeceklerini bugün de 100 bin lira bağışta bulunacaklarını bildirdi. Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı (ESİAD) Başkanı Fadıl Sivri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kampanyanın evsiz kalan depremzedelerin hayata tutunması için çok önemli olduğunu belirterek, “Sivil toplum örgütleri olarak İzmir için yapılan her türlü işbirliğinin içinde olmaya hazırız. Bu kampanya 5 bin hedefine doğru hızla ilerliyor. Bugüne kadar üyelerimizle destek olduğumuz bu kampanyaya yine destek olmaya devam edeceğiz. Buradan 100 bin liralık yardım yapacağımızı da açıklamak isterim” dedi.

Desteğe hazırız
Toplantıya çevrim içi bağlanan EGİAD, ESİAD ve İZSİAD üyeleri depremin hemen ardından büyük bir özveriyle çalışan İzmir Büyükşehir Belediye Belediyesi ve ilçe belediyesi başkanlarına teşekkür etti. Üyeler İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına öncülük ettiği, depremzedeleri başlarını sokacak yuvaya kavuşturduğu için de şükran duygularını dile getirirken, kampanyaya ellerinden gelen desteği vereceklerini açıkladı.

İzmir’in yapı stoku elden geçecek
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, toplantıda ESİAD, EGİAD ve İZSİAD üyelerinden gelen soruları da yanıtladı. Yıkılan binaların 1992 ile 1997 yılları arasında deprem yönetmeliği çıkmadan önce ruhsatlandırılmış olduğunun tespit edildiğini söyleyen Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak uzun soluklu bir çalışma başlatacaklarını bu yapılar için de yasal düzenleme talep edeceklerini belirtti. Bu yasal düzenleme gerçekleşmese bile İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu yapılar için deprem güvenlik karnesi oluşturacaklarını ifade eden Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden bunun için kaynak ayıracağız. Yapı kontrol laboratuvarı kurulması, ekiplerin oluşturulması maliyetli bir çalışma olacak. Tüm İzmir’deki yapı stokunu kontrolden geçirerek işe başlayacağız” dedi.

Başkan Soyer, “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasında herhangi yanlış bir ödeme yapmamak için yerinde tespit yapıldığını ve destek talebinde bulunanların isimlerini AFAD’dan aldıkları listelerle karşılaştırdıklarını kaydetti. Soyer, kampanyanın sitesinde kaç kişiye nakit desteği sağlandığının da görüleceğini belirtti.

Him Telefon : 0090232 444 40 35 Faks : 0090232 293 39 95 Santral : 0090232 293 12 00