Anekder: Salda Gölü ve gelecek nesillere verilen sözler!..

“Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan ve NASA tarafından jeolojik yapısıyla Mars’taki Jezero’ya benzetilen Salda Gölü’nün doğal yapısı bozulmadan gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yürütülüyor.

Anadolu Ekoloji ve Kalkınma Derneği Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Ayşe Pınar yaptığı açıklamada:
“Salda Gölü’nün doğal yapısı bozulmadan gelecek nesillere aktarılması İçin yapılan çalışmaları büyük bir titizlikle izliyoruz.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan, görselliği ve kendine özgü yapısıyla yoğun ziyaretçi akınına uğrayan gölün korunması için Resmi kurumlar tarafından geçte olsa bir dizi önlemler alınıyor.

Salda Gölü’nü Geçen yıl 1 milyon 400 bin kişinin ziyaret ettiği biliniyor.

Bölgedeki doğal güzelliğin ve bilimsel değerlerin genç nesillere aktarılabilmesi için öncelikle bölge, geçen yıl mart ayında ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edildi.

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Salda Gölü için Çevre Koruma ve Düzenleme Projesi hazırladı.
*Bölgede korunan alan 4 bin 400 hektarken gölün tüm çevresini de kapsayacak şekilde 29 bin 500 hektara çıkartıldı.

*Salda Gölü etrafındaki doğal dokuya zarar verilmemesi için kıyı şeridinin kullanım alanı 500-600 metre kadar geriye çekildi. Kıyı şeridinde istisna olmayacak şekilde koruma alanı ilan edildi, yapılaşmaya da izin verilmeyeceği ifade edilmesine rağmen;

Beyaz Adalar bölgesinde tamamen doğal ahşap malzemeden kafeterya ve büfe şeklinde ziyaretçilere hizmet verecek üniteler oluşturuldu.

Beyaz kumsalın başladığı yerin gerisinde duş ve kabin alanları kuruldu, köyden gelen vatandaşların ürünlerini satabilecekleri bir alan sağlandı.

*Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) Salda Gölü’nde yoğun ziyaretçi baskısının alan üzerinde oluşturduğu tahribatı azaltmak ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Salda Gölü Millet Bahçesi’nin ihalesinin yapıldığı duyuruldu!..

Oysa, ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle kirlilik tehdidiyle yüz yüze gelen ve çevresinde düzensiz yapılaşmalar ortaya çıkan Salda Gölü’nde, insan kaynaklı olumsuz izler biran önce silinmesi gerekiyor.

*Gölün yaklaşık 500-600 metre (Bu alan daha da geriye çekilip koruma alanı genişletilmeli) gerisine ahşap bariyerler çakılarak araçların göl kıyısına geçişi engellendi.

*Bölgede düzensiz yapılar kaldırıldı, çöpler toplanmaya başlandı. İzinsiz olarak kurulmuş her türlü geçici yapı, çadırlar kaldırıldı.

*Göl ve çevresinde alınan koruma tedbirleri sayesinde gölün su kalitesinde artış tespit edilerek içme suyu kalitesine ulaşıldığı kaydedildi.

*Salda Gölü Tabiat Parkı’nın 120 dekar olan alanı geçen yıl 570 dekara çıkarıldı.

Alandaki canlı yaşamın araştırılması için sivil toplum örgütleri ve üniversitelerle biyo-çeşitlilik araştırmalarına başladı.

Biyo-çeşitlilik çalışmalarının sonuçlarına göre Beyaz Adalar bölümüne girişlerin ve kumlara basmanın kademeli olarak sınırlandırılması da biran önce yapılmalı.

*Salda Gölü’nün doğal yapısının korunması amacıyla Beyaz Adalar ve halk plajı bölgelerinde çamur banyosu yapılamayacak, gölün tabanı ile sahilden killi çamur ve kum alınamayacak.

Göl içinde ve duş alanlarında şampuan, sabun gibi kozmetik ürünler kullanılamayacak, alana yiyecek-içecek, şezlong sokulamayacak, piknik yapılamayacak ve çadır kurulamayacak. Bölgede sigara içilmeside yasaklandı.

Çevre düzenlemesi sırasında yüklenici firmanın bir noktadan usulsüz aldığı ve gölün başka bir noktasına götürdüğü malzemenin Bakanlıkça bilim insanları eşliğinde başlatılan hassas çalışma sonucu geri getirilmesiyle alan nispeten eski görünümüne kavuştu, söz konusu firmanın faaliyeti durdurularak hakkında suç duyurusunda bulunuldu gelişmeleri takip ediyoruz.

*Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce Salda Gölü çevresindeki kaçak ve depreme dayanıksız bir lokanta ile tesis yıkıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı, Salda Gölü’nün ‘Beyaz Adalar’ bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını açıklamasını geç alınmış bir karar olsa da sevinçle karşıladık.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız ayrıca, Salda’nın korunmasına dair akademisyenler ve STK temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini belirtti…

* Sayın Bakan yaptığı açıklamada, “Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü´nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik;

eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur.

* Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu alanda oluşuyor. Beyaz adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve adeta göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir.

* Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre;

15 Ekim itibarıyla ‘Beyaz Adalar’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır.

* Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık.

* Kurulumuzun tavsiyesi doğrultusunda aldığımız bu yeni karar ve çalışma; Salda Gölü Çevre Koruma Projemizin bir parçasıdır.

Bu kararla; Salda’nın eşsiz güzelliğini daha da korunaklı hale getiriyoruz. Tek gayemiz bu eşsiz güzelliği koruyarak gelecek nesillere aktarmak.” Dedi…

Bizler bu açıklamaları gelecek nesillere verilen söz olarak kabul ediyoruz ve Salda Gölü’nün doğal yapısı bozulmadan gelecek nesillere aktarılması için yapılan çalışmalara ‘Anekder, Anadolu Ekoloji ve Kalkınma Derneği’ olarak katkı sunmaya ve doğal güzelliklerimizi yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.

Anadolu Ekoloji ve Kalkınma Derneği Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Ayşe Pınar, “Pandemi döneminde büyük özveri gösteren hekimlerimize, tüm sağlık çalışanlarına ve bakım hizmetleri personeline, koronavirüsü ile mücadele eden herkese teşekkür ediyorum. Onlara minnet borçluyuz. Kendimiz ve yakınlarımız için; Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım” diyerek sözlerini tamamladı.