Berkin Elvan son yolculuğuna uğurlandı

Cenaze töreni için on binlerce kişi E-5 karayolundan yürüdü, trafik durdu. Berkin Elvan’ın cenazesi saat 15:40 sularında Şişli Camii’ne getirildi. Genç Berkin saat 17:30 civarında toprağa verildi. Berkin’in defnedilme süresi kendisini uğurlayan kortejin uzunluğu göz önüne alındığı zaman 5 buçuk saati buldu.

Berkin Elvan’ın son yolculuğuna uğurlanmasının ardından cenaze törenine katılan ve Şişli’den Taksim’e yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

TOMA’dan tazyikli su ve biber gazı sıkılan kalabalık ara sokaklara kaçtı.

Berkin Elvan’ı bugün son yolculuğuna uğurlayan on binler cenazenin ardından Taksim’e gitmeye hazırlandı. Polis ise Osmanbey’de göstericilere izin vermemek üzere önlem aldı.

Dün yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın son yolculuğuna uğurlandı

Berkin için metrobüste boynunda ekmekle protesto gösterisi yapan da var, okulda derslerini boykot edip Berkin’in cenazesi için Okmeydanı Cemevi’ne koşan da…

Dün yaşamını yitiren Berkin Elvan için Okmeydanı Cemevi’nde tören sona erdi. Öğle saatlerinde düzenlenen törene saatler önce binlerce kişi akın etti. Cenaze töreninde yapılan çağrılarda kalabalığın sessiz olması istendi.

Berkin Elvan’ın cenazesi öğle saatlerinde Şişli meydanına getirildi. Cenaze töreni için on binlerce kişi E-5 karayolundan yürüdü, trafik durdu. Şişli’de şu an adım atacak yer yok.

17:25
Berkin Elvan’ın cenazesi toprağa verildi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Berkin Elvan için ”Berkin ELVAN toprağa verildi. Büyük bir katılımla gerçekleşen törende şu ana kadar özen gösteren herkese ve emniyete teşekkür ederim” diye yazdı.

17:05
Saat 17.00 itibariyle Halaskargazi Caddesi’nde 50 bin kişi bekliyor. 5 bin kişilik bir grup mezarlığa gitmek için ayrıldı. Ayrıca Okmeydanı’ndan gelen 10 bin kişilik ayrı bir grup var. Kalabalık arasında üniformaları ve okul çantalarıyla gelen ilköğretim öğrencisi çocuklar bulunuyor. Taksim Platformu Taksim’e gitme çağrısı yapıyor. Polis, Harbiye çıkışı ve Ergenekon Caddesi girişine barikat kurdu.

16:40
Berkin Elvan’ın cenazesi için yola çıkan kortejin ön kısmı Feriköy Mezarlığı’na ulaştı.

16:20
Okmeydanı ve Şişli’de toplanan on binler cami çevresinde buluştu, büyük izdiham var. Kitle durdu kıpırdayamıyor, sloganlar atılıyor.

16:10
Engelli vatandaşlar da Berkin’i son yolculuğuna uğurlamak için cenaze töreninde.
15:40
Okmeydanı Cemevi’nden yola çıkarılan Berkin Elvan’ın cenazesi Şişli Meydanı’na getirildi. Kalabalık arasında yavaş yavaş ilerleyen cenaze aracı, Feriköy Mezarlığı’na götürülüyor.
15:20
Taksim Dayanışması, Feriköy’deki toprağa verme töreninin ardından Gezi Parkı’na gidip karanfil konması için çağrıda bulundu.

15:00
Cenazeyi bekleyenler Berkin Evlan’ın mezarına karanfil ve misket bıraktı.
14:45
İnsanlar saat 13.30’dan itibaren Şişli’de toplanmaya başladı. Saat 14.45 itibariyle onbinlerce insan vardı.
14:20
E5 boyunca Okmeydanı’ndan yürüyen on binler Şişli Meydanı girişini hınca hınç dolduran onbinlerle buluşmak üzere… Yürüyüşte ön sırada vekiller de var, AK Parti ilçe binası önünde kısa bir gerginlik yaşandı.
13:40
Berkin Elvan’ın cenazesi Şişli’ye doğru götürülüyor. Şişli’de önlem alan polis, Abide-i Hürriyet Caddesi’nin girişini bariyerle kapattı. Çevik kuvvet polisi de barikatın arkasında bekleyişini sürdürüyor. Ayrıca yürüyüş nedeniyle E-5 karayolunda trafik durdu.
13:30
Berkin Elvan’ın cenazesi helallik için evinin önündeyken Berkin’in mezar taşını da bir genç taşıyor.

13:15
Okmeydanı’nda kortej, Berkin’in hep oynadığı parka gidiyor. Daha sonra Berkin’in cenazesi helallik almak için evine götürülecek.

12:45
Okmeydanı Cemevi’ndeki tören sona erdi. Berkin’in cenazesi helallik için evine götürülüyor. Oradan da büyük bir kortej eşliğinde Şişli üzerinden Feriköy Mezarlığı’na götürülecek.
12:40
Oğlunun tabutu başında babası Sami Elvan “Berkin’i artık sonsuzluğa uğurladık. Berkin’im gitti ama milyonlarca Berkin’im var artık” dedi.

12:40
Cenaze töreni başladı. Berkin’in tabutu getirildi. Hakka yürüme erkanında sessiz olun çağrısı yapan Dede, Berkin’in cenaze namazını kıldırıyor. Canlar ölesi değil diyen dede dualar okuyor.
12:35
Berkin’in yakınları Cemevinde bulunan naaşını son kez görmek için gasilhaneye girdi. Arkalarından sedye ve doktor istendi.

12:20
Cemevi önünde toplanan binlerce kişi ‘Berkin Elvan Ölümsüzdür’ sloganı atıyor.

12:15
Okmeydanı’nda yüzlerce kişi, Berkin Elvan için tören yapılan Okmeydanı Cemevi’ne doğru yürüyor. Metrobüs duraklarında büyük kalabalık var.
BİR KİŞİ FENALAŞTI
Kalabalık nedeniyle fenalaşan bir kişiye sağlık ekiplerince müdahale edildi.

TUNCAY ÖZKAN DA GELDİ
Ergenekon davası sanıklarından olan ve Pazartesi günü tahliye edilen gazeteci Tuncay Özkan da Okmeydanı’nda.

Okmeydanı’nda metrobüs durağında elinde ‘Ben Berkin Elvan’ın’ yazan bir kağıt ve boynunda ekmekle bekleyen genç sessizce protestosunu sürdürdü.

Okmeydanı’ndaki metrobüs durağından Okmeydanı girişine kadar her duvarda Berkin sloganları var, girişte sembolik iki barikat, arkasında geceden beri bekledikleri anlaşılan gençler ateş yakmış.

Cemevi girişinde Berkin’in babası ve ailesi taziyeleri kabul ediyor.

Üst katta Berkin’in ninesi ve yakını kadınlar ağıt yakıyor. Kalabalık arasında Halk Cephesi yazılı kırmızı yelekler ve kırmızı bayraklarla asker yürüyüşü yaptı, kitle alkışladı. En çok atılan sloganlar; ‘Umudın çocuğu Berkin Elvan’, ‘Gezi’de düşene, dövüşene bin selam’, ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’…

İLK ÇELENK KILIÇDAROĞLU’NDAN
Cemevine ilk çelenk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi, alkışlandı. Ankara’da Gezi eylemleri sırasında polisin silahından çıkan kurşunla ölen Ethem Sarısülük’ün ailesi geldiğinde alkış ve sloganlarla karşılandı. Ethem’in annesi, Berkin’in annesi Gülsüm Elvan’a sarılıp ağladı.

İTÜ’DE BERKİN ELVAN İÇİN 1 DAKİKALIK ‘SES ÇIKARMA’ EYLEMİ
İstanbul Teknik Üniversitesi( İTÜ) öğrencileri, Berkin Elvan için üniversitenin yemekhanesinde ‘ses çıkarma’ eylemi gerçekleştirdi.

İTÜ yemekhanesinde bir araya gelen üniversite öğrencileri öğle yemeğinden önce Berkin Elvan için eylem yaptı. Ders yoğunluğundan bazı öğrencileri arkadaşlarının Berkin Elvan’ın bugünkü cenazesine katılamayacakları söyleyen grup sözcüsü bunun için yemekhanede 1 dakikalık ‘ses çıkarma’ eylemi yapmak istediklerini söyledi. Bunun üzerine yemekhanede bulunan öğrenciler ellerindeki bardak, çatal ve kaşıkları yemekhanedeki masalara 1 dakika vurarak eylemlerini gerçekleştirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.