Ermenek’te acı bekleyiş sürüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Emenek’teki maden kazasıyla ilgili son gelişmelere ilişkin basın mensuplarına açıklama yaptı.

Gazetecilerin sorularına da cevap veren Taner Yıldız şunları söyledi:

Şu anda toplam 10, 12 bin ton suyun 4’te 3’ü alınmış durumda. 4’te 1’i kaldı orada. Yani 2 bin 500 ton civarında bir su kaldı. İçinde tabi çamur var. Suyun 4’te 3’ü alındıktan sonra bize 300 metrelik bir çalışma alanı açıldı, olası bir işçi kardeşimiz varsa ona ulaşmak açısından.

Şu saat itibarıyla herhangi bir işçi kardeşimize ulaşılamadı.

SORU-CEVAP

İŞÇİLERE BUGÜN ULAŞILABİLİR Mİ?

Bir sonraki adımlarla alakalı ne süre ne de iş konusunda herhangi bir taahhütte bulunmak istemiyoruz. Çünkü gerçekçi olmayan noktalar çıkabilir

GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ARTIRILMASI

Bu konuda talep bizzat işçi kardeşlerimizin aileleri ve yakınlarından geldi. Biz de bu talebi çok doğru ve yerinde gördük.

BÖLGEYE GETİRİLEN TABUTLAR

Biz her türlü ihtimali göz önünde bulundurmamız lazım ama her türlü. Bunla alakalı Adli Tıp Kurumu, sağlık bakanlığı ve Ermenek Devlet Hastanesi ile ilgili her türlü ihtimali göz önünde bulundurmamız lazım. Ne yazık ki böyle bir güçlü ihtimal var. Bunu görmezlikten gelemeyiz. Ama ben o tabut fotoğraflarının yayınlanmış olmasını basın açısından doğru bulmadığımı sizlerle paylaşmak isterim.
(Basın) Sizden sakladığımız bir şey yok. Aynı şekilde oradaki gerçekleri, olanı yansıtmanın haricinde sizin de bir amacınızın olmadığını bildiğimiz için gerçeklerin her birini sizinle paylaşıyoruz. Görüntüler dağıttık. O görüntüleri de aynı şekilde paylaşıyoruz.

Ermenek’te 18 madenciyi kurtarma çalışmaları devam ederken sabah saatlerinde bölgede hareketlilik gözlendi.

Madene 50 metre yaklaşmalarına izin verilen gazeteciler 300 metre uzağa gönderildi. Jandarma ve çevik kuvvetin de güvenlik önlemlerini artırdığı görüldü.

Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür ocağında salı günü meydana gelen su baskınıyla yerin 350 metre altında mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarının 6’ncı gününde, işçilere ulaşmak için umut ışığı doğdu.

Kurtarma çalışmalarını günlerden bu yana izleyen basın mensupları ocağın girişine 50 metre uzaklıktan görüntü aldıkları yerden 300 metrelik uzaklıktaki alana gönderildi. Mahsur kalan işçilerin bulunduğu alanda da çevik kuvvet ekipleri önlemleri artırılırken jandarma maden ocağını etrafını çember şekilde sararak geniş önlem aldı. Bu gelişmelere işçilerin cenazelerine ulaşılıp her an çıkarılabileceği şeklinde yorumlandı.

Ermenek İlçesi’nin kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt Beldesi ile Pamuklu Köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait linyit kömürü ocağında yerin 350 metre derinliğinde çalışan 18 işçi salı günü saat 12.15’te yemek molası verirken dolan tonlarca su ile mahsur kaldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı son açıklamada sondaj faaliyetlerinin devam ettiğini anlatırken,”Suyun çekilmesi ile alakalı aşağıya indikçe hem mesafenin arttığını hem de su üzerindeki basıncın da arttığını gördük. Bu bizim işimizi biraz zorlaştırdı. Su sevkiyatı da aynı şekilde dışarıya devam ediyor. Bizim 777’ler kodunda bir müddet daha çalışacağımız şu anda mühendisler tarafından teyit edildi. 20 metrelik bir su sütünü şeklinde daha suyun olduğunu görüyoruz. Daha işimiz var. Tahkimat ile alakalı çalışmalar da hızlandırıldı. Ama pasaların çekilmesi daha çok vaktimizi alıyor” dedi.

Karaman’da maden ocağında mahsur kalan işçileri kurtarmak için çalışmalar devam ederken kurtarma çalışmalarına katılan maden işçisi M.Ş. çalışmalar hakkında bilgi verdi. Enkazın içinde ceset gördüğünü iddia eden. M.Ş., “Uzaktan gördüm, yanına yaklaştırmıyorlar. Enkazın içinde gördüm.” dedi.

Ermenek Pamuklu köy yakınlarında devam eden kurtarma çalışmalarına yardım eden M.Ş., “En son gece 24.00’te girdim saat 03.00’te çıktım. Komple suyu boşalttık pis hava nedeniyle içeriye giremiyoruz. Kurtarma ekibinde olan arkadaşlarımız gaz maskeleriyle içeriyi havalandırmaya çalışıyorlar. En kısa zamanda yukarıya çıkartacaklar.

Orada 10 kişinin olmasını bekliyorum ben ileriye geçemedim. Ama ekipteki arkadaşların illaki ulaşan olmuştur. Ekipler beni oraya göndermezler, çünkü kendi ekipleri var. Uzaktan gördüm, yanına yaklaştırmıyorlar. Enkazın içinde gördüm.

Kaç olduğunu bilemezsin. Ulaşan arkadaşlarım var ama alamıyorlar pis hava geldiği için. Hiç alınıp yukarı çıkartılan olmadı.” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.