Maltepe’de tarihi Adalet Buluşması

Türkiye’nin dört bir yanından yüzbinlerce insan Maltepe’deki tarihi buluşmaya katılmak için İstanbul’a geldi. CHP’lilerin aktardığına göre katılımın 2 milyonu aşması bekleniyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu son 3 kilometrelik yolu yalnız yürüme kararı almıştı ama vatandaşlar onu yalnız bırakmadı. Kılıçdaroğlu yolda yalnız yürürken, mitinge gitmek isteyenler yolun yanındaki kaldırımlarda ve yolun çevresinde yer aldı. burada bulunan vatandaşlar Kılıçdaroğlu tezahüratlarla sevgi gösterilerinde bulundu.

15 Haziran günü Ankara Güvenpark’tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, yirmi dördüncü günün sonunda Dragos’ta konakladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu saat 16:30 itibariyle Dragos-Maltepe arasındaki son 3 kilometrelik yolu yürümek için yola çıktı. Kılıçdaroğlu Maltepe’deki miting alanına yaklaşık 1 kilometre kala kısa bir mola verdi. CHP Lideri molanın ardından yürüyüşün son etabını yürüyecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nün bugün son etabının ardından düzenlenecek ‘Adalet Buluşması’ için gelenler Maltepe’deki miting alanını doldurdu. Yaklaşık 2 milyon kişinin doldurduğu miting alanında yer kalmadığı, güvenlik görevlilerinin mitinge gelenleri alan çevresine yerleştirdiği öğrenildi.

Miting alanına girenlerin ağırlıklı olarak Türk bayrakları, “Adalet” yazılı pankart, flama ve Atatürk posterleri taşıdıkları görülüyor. Alana, deniz yolu dahil 4 farklı arama noktasından giriş yapılıyor. Alandan yükselen müzikle halay çekenler, gölgede bir yer bulup mitingin başlama saatini bekleyenler var. ‘Hak, hukuk, adalet’ alanda atılan en sık slogan.

DİSK MİTİNG ALANINA GİRDİ
DİSK üyesi bir grup Adalet Mitingi’ne katılmak üzere Maltepe Miting alanına geldi. ‘Herkes için adalet’ pankartı taşıyan grup sloganlara atarak turnikelerden geçti. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, giriş öncesi bir açıklama yaptı. Beko, “DİSK’e bağlı sendikalarla adalet mitingine geldik. Türkiye’de yaşayan 80 milyona yakın insan adalet bekliyor. Dilerim bugün milyonlarca burada adalet taleplerini dile getirirler. Cezaevinde 161 gazeteci 11′ e yakın milletvekilimiz var. Kanun Hükmünde Kararnamelerle işten atılan memur kardeşlerimiz var. 81 belediyede kayyum var.Ben burasının adalet arayan insanlara umut olur düşüncesindeyim” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU KÜRSÜYE 18:00’DE GELECEK
CHP lideri dünyanın en uzun yürüyüşünü tamamlayarak Maltepe Sahili’ne ulaşacak ve konuşmasını gerçekleştirecek. Kılıçdaroğlu’nun kürsüye saat 18:00 sıralarında çıkması bekleniyor.

ONUR AKIN VE ZÜLFÜ LİVANELİ MİNİ BİRER KONSER VERECEKLER
Sanatçılar Onur Akın ve Zülfü Livaneli de saat 16:00’da miting alanında kürsüye gelerek mini bir konser verecekler.

‘REKOR KATILIM OLABİLİR’
Maltepe’de tarihi mitingin yapılacağı alan ise öğle saatlerinde dolmaya başladı.

Buluşmaya katılımın 2 milyonu aşması bekleniyor.

CHP’lilerin aktardığına göre bugün Maltepe’de mitinge katılım bakımından bir rekor kırılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.