Nazlıcan: ”Kavuşuyoruz… 1994”

21. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncay Özkan, emekli Albay Levent Göktaş, Sedat Peker hakkında tahliye kararı verdi. Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan, tahliye kararını duyunca Twitter’da ”Kavuşuyoruz… 1994” diye yazdı. Tuncay Özkan, 1994 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Nazlıcan Özkan-2014-3

6526 sayılı yasa ile kapatılan ÖYM ve TMK 10’la yetkili mahkemelerde uzun tutukluluk süresinin de 10 yıldan 5 yıla inmesiyle Ergenekon davasında ağırlaştırışmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci Tuncay Özkan, 23 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan emekli albay Levent Göktaş ile 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Sedat Peker tahliye edildi.

İstanbul 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi Özkan ve Göktaş hakkında yurt dışı çıkış yasağı koyarken, Peker hakkında herhangi bir adli kontrol uygulamadı.

NAZLICAN ÖZKAN: KAVUŞUYORUZ
Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan da tahliye kararını ”Kavuşuyoruz… 1994” yazarak duyurdu.

”NAZLICAN BABASINI KAVUŞUYOR”
Tuncay Özkan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, gazetecilere yaptığı açıklamada Özkan’ın bir kaç saat içinde cezaevinden çıkacağını söyledi.

Ersöz, şunları söyledi:
Tuncay Özkan bugün özgürlüğüne kavuşuyor. O polisler hukuka aykırı karalar nedeniyle şu an başka illerde.. Nazlıcan babasına kavuşuyor, Nazlıcan şu an yolda
Tuncay Özkan 2 saate kadar dışarıya çıkacak. Tuncay Özkan salt gazeteciliğiyle ilgili içerideydi. Silivri’deki yargılamalar bu ülkenin yüzkarasıdır. Vicdanlarına göre karar veren hakimlerle karşılaştık
Onların bakışları, davranışları, attıkları imzalar bile farklı… Bugün Tuncay Özkan tekrar özgürlüğüne kavuştuğu için hukuk adına biraz daha ümitlenmiş durumdayım

ÇAĞLAYAN ADLİYESİ’NDE AVUKATLARDAN AÇIKLAMA
Çağlayan Adliyesi’nde sanık avukatları açıklama yaptı. Avukat Serkan Günel şunları söyledi:

Arkadaşlar biliyorsunuz gündem Ergenekon tutuklulukları üzerine. Başından beri savunma o yargılamada sanıkların mağdur olduğunu söylüyordu. İş farklı bir mecrada ilerliyor. Biliyorsunuz gerekçeli kararını yazmadı. Bu kararın yazılmamasını AYM bir mağduriyet olarak gördü ve Başbuğ’un hak ihlaline uğradığını tespit etti.

Bugün aynı mahiyette olan diğer sanıklarla ilgili olarak başvuru için çağlayan adliyesine geldik. Bizim savuma olarak bir an önce haksız durumun sona erdirilmesinden başka isteğimiz yok. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı bir takım tartışmalara kesinlikle girmiyoruz. Biz sadece tutuklu olan insanların özgürlüklerine kavuşması noktasında çaba sarf ediyoruz. Dilekçelerimizi sunduk. Olumlu ya da olumsuz mahkemelerin vereceği karara saygı duymak için buradayız. 13. Ağır Ceza Mahkemesi belki kendisini hala yürürlükte var kabul ediyor olabilir ama bunun öyle olmadığını AYM’nin geçtiğimiz hafta mahkeme kararlarından gördük. Bütün avukat arkadaşlarımız, sabahtan beri bekliyor. Özellikle bazı dosyalarda İstanbul 13. Ağır Ceza’nın bilgisayarın bir tuşuna basmasını bekliyor. UYAP üzerinden görebilmek için, 13 ağır cezanın vereceği bir UYAP yetkisine muhtaçlar. O olmadığı sürece işlemler de tıkanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yargı sistemi bu şekilde gündeme gelmemeli. Bu işler seri biçimde yürümeli. Kim ne söylerse söylesin olan gene cezaevindekilere oluyor. Bizim bir an önce beklentimiz olumlu yada olumsuz adil verilecek kararlar

TUNCAY ÖZKAN VE LEVENT GÖKTAŞ’A TAHLİYE
Yukardan gelen bilgilere göre 21’nci Ağır Mahkemesi’nin Levent Göktaş, Tuncay Özkan hakkında tahliye kararı mevcut.

Bilindiği üzere İstanbul eski Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi, yetkileri kaldırılmış ancak hala elindeki davaları devam ettirmek üzere, tasfiye halinde göreve devam etmekteydi. Ancak Başbuğ’un tahliyesinden sonra, cumhurbaşkanının onayladığı son yasayla birlikte, ÖYM’lerin tamamı el çekmek üzere kapatılmıştır. Dolayısıyla bu saatten sonra, ellerinde olan dosyaları devam ettirme şansları yoktur. Sadece ve sadece hüküm verilen dosyalarla ilgili kendilerine 15 günlük gerekçeli karar yazma süresi tanınmıştır.

Buradan çıkacak çeşitli mahkemelere dağılmış olan tahliye kararları hukuken geçerli kararlardır. Gözümüz kulağımız çıkacak tahliye kararlarında.

Leave a Reply

Your email address will not be published.