Schulz: "Bu seçim sonuçları belirsiz"

Kemal Kılıçdaroğlu-Martin Schulz-2015-1Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye temaslarında CHP’lilerle görüşürken çok ilginç bir açıklama yaptı.
Schulz’un görüşmelerin basına kapalı bölümde, “Bu seçim sonuçları belirsiz. İktidar partisi bırakın Anayasa değişikliğine olanak sağlayan oranı, hükümet kuracak bir çoğunluğu dahi bulamayabilir. Koalisyon çıkacak gibi. Bu seçimler çok kritik” dediği öğrenildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal demokrat kökenli Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile dün iki kez görüştü. İlk görüşme TBMM’de ikinci görüşme ise Genel Merkez’de yapıldı.. Görüşmeye CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ve Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da katıldı.
‘’BU SEÇİMLER BELİRSİZ’’
Kılıçdaroğlu’na, “Başbakan olduğunuzda da görüşme dileğiyle Haziran’dan itibaren” diyen Schulz’un basına kapalı bölümde, “Bu seçim sonuçları belirsiz. İktidar partisi bırakın Anayasa değişikliğine olanak sağlayan oranı, hükümet kuracak bir çoğunluğu dahi bulamayabilir. Bu seçimler çok kritik” ifadesini kullandığı belirtildi.
‘’HIZLI OTORİTERLEŞME’’
Görüşmede, Türkiye’nin AB serüveninden duyduğu endişeyi paylaşan Schulz, “Türkiye’de otoriterleşme süreci hızlı bir şekilde ilerliyor. AB üyeliği konusunda somut adımlar atılmıyor olmasından kaygılıyız. Basın özgürlüğü başta olmak üzere ifade özgürlüğü ile temel hak ve özgürlükler alanında sıkıntılar olduğunu biliyoruz” dedi.
‘’DOĞRU KAMPANYA’’
Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyasını ekonomi odaklı yürütüleceği ve vatandaşın sorunlarına somut çareler sunacaklarını anlattığı görüşmede Schulz’un da, “Sosyal demokrat hareket bu anlattığınız temelde gelişir. Bizim geleneğimiz vatandaşların gündelik yaşamdaki sıkıntılarını çözen bir gelenektir. Bu kampanya yönteminizi doğru buluyorum. Bir sosyal demokrat partinin ekonomi ağırlıklı kampanya yürütmesi son derece doğru” ifadesini kullandığı belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.