WikiLeaks’te, Türkiye ile ilgili yatak odası fotoğrafları

WikiLeaks’te, Türkiye ile ilgili vahim bir belgenin ortaya çıktığı iddia edildi.
İddiaya göre ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde, 21 Kasım 2008’de yapılan brifingte, Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın kızının özel hayatına ilişkin fotoğraflar sunuldu.
ABD Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Daniel O’Grady imzasıyla gönderilen kriptoda, Türk polisinin Büyükelçilik’te Ergenekon operasyonları konusunda birifing verdiği ifade ediliyor. Polisin elindeki belgelerle ilgili bilgi verilen kriptoda, şöyle deniliyor: “Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın kızının cinsel aktiviteleri hakkında fotoğraflar ve belgeler bulundu.”
O TARİHTE GENELKURMAY BAŞKANI
Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre kriptoda Türk polisi, Büyükanıt’ın kızıyla ilgili fotoğrafları, 26 Haziran 2007’de Eskişehir’de yapılan Ergenekon operasyonunda ele geçirdiğini öne sürüyor. Bu bilgiden, Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde, özel hayatını ilgilendiren bilgiler depolandığı anlaşılıyor. Genelkurmay Başkanlığı görevini, 30 Ağustos 2008’de Orgeneral İlker Başbuğ devralıyor.
GÖRSEL SUNUM YAPILIYOR
Polisin Amerikalılara yaptığı sunumda görsel malzeme de kullanılıyor. Kriptodaki bilgiye göre ilk kez ABD’lilere böyle geniş kapsamlı bir sunum yapılıyor. Bu ifadelerden, Büyükanıt’ın kızıyla ilgili görsel malzemelerin, sunum esnasında ABD’lilere gösterildiği şüphesi de ortaya çıkıyor.
ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde 23 KAsım 2008’de Washington’a gönderilen “gizli” ibareli belgede şu ifadeler yer alıyor: Hukuk müşaviri kanalıyla doğrudan yaptığımız resmi başvuru üzerine Türk polisi, 21 Kasım’sa Büyükelçilik’e AKP hükümetine karşı bir darbe planladığı iddia edilen Ergenekon adlı gizli bir grup hakkında kapsamlı bir brifing verdi. Brifing genel fikir edinmeyi sağlayacak yoğun bilgi dolu sunuma sahipti. Türk polisi Ergenekon soruşturmaları hakkında kapsamlı; görsel malzeme desteği ile tamamlanmış bir brifing verdi. Brifing verenler daha önce hiçbir ülkeye bu kadar ayrıntılı bir sunum yapılmadığının altını çizdiler.
ERGENEKON BASKINI UYDURMASI
Polis, Büyükanıt’ın kızına ait görüntüleri, 2007 yılına ait bir Ergenekon operasyonbunda ele geçirdiğini öne sürmüştü. Kriptoda bu bilgi, şu şekilde yer alıyor: Brifing verenler, Ergenekon soruşturmaları başladığında hiçkimsenin bu kadar hızlı ilerleme sağlanacağını tahmin edemediğini belirttiler. Her şey İstanbul’da bir evde 2007 yılında el bombaları ihbarıyla başladı. Bazı el bombalarında parmak izleri vardı. Bütün el bombaları aynı seridendi. Polis, Eskişehir’de bir evde büyük bir silah deposu ortaya çıkardı. Bu deponun büyüklüğü ve çeşitliliği bunun, büyük bir olduğunu açıkladı. Bütün malzeme askeri menşeliydi. Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın kızının cinsel aktiviteleri hakkınjda fotoğraflar ve belgeler bulundu.
KRİPTODA ADI GEÇEN BASKIN
Emekli Orgeneral Yaşa Büyükanıt’ın kızına ait görüntülerin bulunduğu iddia edilen baskın, 26 HAziran 2007’de yapılıyor. Süreç şöyle işliyor: Ergenekon operasyonları, 12 Haziran 2007’de İstanbul Ümraniye’deki gecekonduda el bombası bulunduğu iddiasıyla başladı. Ardından emekli Binbaşı Fikret Emek’in annesine ait Eskişehir’deki evde 26 Haziran 2007’de yapılan aramada 11 kilo plastik patlayıcı ve suikast tüfeği ‘Kanas’ ele geçirildiği öne sürüldü. 15 Temmuz’da Ergün Poyraz gözaltına alındı. Bu gözaltının ardından Ergenekon operasyonları dalga dalga eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’a kadar uzandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.