Pehlivan: Doğa harikası Dalyan İztuzu’nu Dünya tanımalı

Anadolu Ekoloji ve Kalkınma Derneği (Anekder)İztuzu plajı ve Caretta Carettaları Avrupa’nın Başkenti Brüksel’den tüm Dünyaya tanıtmak için Ortaca Dalyan’dan yola çıkıyor.

Anadolu Ekoloji ve Kalkınma Derneği Başkan Yardımcısı Dilber Pehlivan, “Doğa harikası Dalyan İztuzu Kumsalı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğaz’ına kadar 5 bin 400 metre uzunluğundadır. Boğazın batısındaki Küçük Plaj kumsalını da ilave ederseniz, toplam uzunluk 6 kilometreyi aşmaktadır. Caretta Carettaların yumurtalarını bırakabilmelerine çok uygun olan ince kumlu bu plajın Batı tarafına teknelerle, Doğu tarafına ise karayoluyla gidiliyor. Her iki tarafın da farklı özellikleri var. İki uçta 2 ayrı plaj tesisi var. Tekne ile gidilen taraftakinin adı Dalyanağzı Plajı. Karayolundan gidilen ise İztuzu Plajı. Bu kumsalar geceleri tamamen Caretta Carettalara ve koruyuculara bırakılıyor. Dünyanın en güzel plajları arasında yer alan İztuzu plajını korumak hepimizin öncelikli görevleri arasında yer almalıdır.” Dedi

 

Anadolu Ekoloji ve Kalkınma Derneği (Anekder) Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Ayşe Pınar, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nda yapmak istediği proje ile ilgili olarak “İnşaatın DEKAMER yerleşkesinin bulunduğu alanda olması zorunluluğu bulunmamaktadır” açıklaması yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce “İztuzu Kumsalı Deniz Kaplumbağaları Bakım İstasyonu ve Günübirlik Alan Ekolojik Tasarımı Fikir Yarışması” düzenlenmiş, projede bin metrekarelik kapalı alanda ameliyathane, laboratuvar, su tanklarının olduğu deniz kaplumbağaları hastanesi ile 30-40 kişilik personel ve gönüllüler için dinlenme alanı yapılacağı açıklanmıştı. Bölgenin imara açılması ve rant oluşturması gibi duyurular yöre halkını ve ülke geneli vatandaşları tedirgin etmişti.

İztuzu ve nesli tükenmekte olan Caretta Carettalar ülkemizin çevre duyarlılığına karşı hassasiyetinin göstergesidir. Çevre Bakanlığımız tarafından İztuzu ile ilgili alınan ve alınacak olan her türlü olumlu kararları Anekder olarak desteklediğimizi göstermek için bugün yine buradayız. 24 Nisan 2020 tarihinde Avrupa’nın Başkenti Brüksel’de “Toplumların yaşam biçimini ve çevre korumasını teşvik etmek” konulu etkinliğin organizasyonunu düzenliyoruz ve Avrupa’nın  Başkenti Bürüksel’den tüm Dünyaya İztuzu’nun ve Caretta Carettaların korunması ile ilgili yapılan çalışmaları anlatmak istiyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.