İl emniyet müdürlerinde değişikliğe gideceği öğrenildi

İstanbul-Emniyet-Müdürü Hüseyin-Çapkın-2013-1İl emniyet müdürleri de değişiyor. Büyük illere polis kökenli olmayan Valiler atanacak.

YAŞAM-Türkiye’yi sarsan yolsuzluk operasyonunun ardından emniyet teşkilatında yaşanan deprem de genişleyerek sürüyor. Hükümetin, şube müdürleri, Emniyet Genel Müdürlüğündeki Daire Başkanları ve İstanbul Emniyet Müdürünün ardından il emniyet müdürlerinde de değişikliğe gideceği öğrenildi.

Bu amaçla kapsamlı bir kararname hazırlığı başlatılırken bazı büyük illerin emniyet müdürlüklerine, İstanbul’daki gibi polis kökenli olmayan Valilerin atanabileceği bildirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne 35 yıl sonra ilk kez polis kökenli olmayan Aksaray Valisi Selami Altınok getirilmişti.
Benzer uygulamanın Ankara, İzmir, Adana ve Bursa gibi büyük iller için de yapılabileceği, ancak bir ilde Vali sıfatını taşıyan iki isim arasında hiyerarşik uyum açısından, Emniyet Müdürü yapılacak isimlerin, il Valilerinden kıdem olarak daha yeni olmasına dikkat edileceği vurgulanıyor.

İçişleri Bakanlığı bugüne kadar 81 il Emniyet Müdürlüklerine büyük oranda polis kökenli emniyet müdürleri atıyordu. Polis kökenli Valiler ise Emniyet Müdürlüğü görevinden sonra Vali oldu. Ancak Vali sıfatı taşıyan ve polis kökenli olmayan idarecilerin, il Emniyet Müdürü yapılması örneklerine çok az rastlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü makamına ise büyük oranda Vali sıfatı olanlar atandı.

AJANSLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published.