Reyhanlı’da iki patlama

Reyhanlı-patlama-2014-1Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde sınır kesiminde dün akşam saatlerinde peş peşe 2 patlama oldu.

Olaylarda can kaybı yaşanmadı.

Reyhanlı ilçesinde dün akşam saatlerinde Suriye tarafından atıldığı değerlendirilen top mermisinin isabet ettiği arazide inceleme yapıldı.

İlçenin Yeşilova Mahallesi yakınlarındaki boş arazide top mermisinin düştüğü alan tespit edildi. Arazide yaklaşık 10 metre çapında ve 2 metre derinliğinde çukur oluştuğu öğrenildi.

Bölgede güvenlik çemberi oluşturan jandarma olay yeri inceleme ekipleri, inceleme yaptı.

***

Hatay’ın Reyhanlı ilçesi sınır kesiminde dün akşam saatlerinde peş peşe patlamalar meydana geldi. Çok geçmeden patlamaya bir top mermisinin neden olduğu tahmini yapıldı. Sabah yapılan incelemelerde yaklaşık 10 metre çapında ve 10 metre derinliğinde çukur oluştuğu belirlendi.

Patlamaya top mermisinin değil füzenin neden olmuş olabileceği tespit edildi. Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler vatandaşlara “Uçak düşürme olayından sonra da Esad rejimi ciddi bir şey içine girdi… Düşüncelerinizi kendi hislerim olarak anlatacağım” dedi

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde dün saat 18.30 sıralarında meydana gelen 2 patlama tedirginlik yarattı. Boş araziye Suriye tarafından geldiği değerlendirilen bir top mermisinin düştüğü tespit edildi. Patlamalarla ilgili Hatay Valiliği’nin resmi internet sitesinden açıklama yapıldı. Patlamaya bir top mermisinin sebep olduğu bildirilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: ’26 Mart 2014 Çarşamba günü saat 18.30 sıralarında Reyhanlı İlçesi yerleşim alanı dışında bulunan boş araziye Suriye tarafından geldiği değerlendirilen bir top mermisi düşmüştür. Top mermisinin düştüğü bölge sınıra kuş uçuşu 3 kilometre mesafededir. Herhangi bir can ve mal kaybına neden olmayan olayla ilgili olarak, hudut birliklerimiz tarafından gerekli emniyet tedbirleri alınarak gözetleme faaliyetlerine devam edilmektedir.’

KAYMAKAM GÜLER İNCELEME YAPTI
Reyhanlı Kaymakam’ı Yusuf Güler Yeşiloava Mahallesi’nde inceleme yaparak vatandaşlarla görüştü. Vatandaşlar, Güler’e can güvenliklerinin olmadığını ve bunun sağlanmasını istediklerini söyledi. Kaymakam Güler ise şunları söyledi:

“BİLİYORSUNUZ KARŞI TARAFTA SAVAŞ VAR”
Suriye tarafından geldi. Yaklaşık 20 kilometreden geldi. Hedefin Harim Kasabası olduğunu düşünüyorum . Dün de orada meydana gelen patlamada 5 kişi öldü. Beşaslan Köyü’nden 3 ölü getirtildi. Sıkıntınızı biliyorum. Harim muhaliflerin elinde, uçak düşürme olayından sonra da Esad rejimi ciddi bir şey içine girdi. Biliyorsunuz karşı tarafta savaş var. Bizim bölgemize zarar gelmesini elbette istemeyiz.

“YETKİLERİMİ SONUNA KADAR KULLANACAĞIM”
Düşüncelerinizi kendi hislerim olarak anlatacağım rapor halinde üst makamlarıma sunacağım. Psikolojik anlamda hisseleriniz rapor halinde sunacağım, tedirgin olduğunuzu da biliyorum. Reyhanlı’da 52 vatandaşımız öldü haklısınız. Yetkilerimi sonuna kadar kullanacağım” diye konuştu.

1 PATLAMAYA AİT İZ VAR
Bugün sabahın ilk ışıklarında yapılan araştırmalarda Hacımürsel Köyü’ne 500 metre, Yeşilova Mahallesi’ne 1 kilometre uzaklakta arazide büyük bir çukur oluştuğu görüldü. İnceleme yapan ekipler çevredeki kanıtları topladı. İlçenin her yerinden duyulan, korku ve paniğe neden olan patlama ardından oluşan çukur, patlamanın şiddetini açıkça gösterirken, çevresindeki 100 metrekarelik bir alanda da şarapnel parçaları bulundu. Hacımürsel Köyü Muhtarı Selahattin Atılgan, çukurun çok büyük olduğunu belirterek, “Patlama sonrası 10 metre genişliğinde, 10 metre derinliğinde büyük bir çukur oluşmuş. Köyümüzde olabilecek bir facia ucuz atlatılmış” dedi.

Patlamanın olduğu sırada olay yerine yakın bir yerde tarla suladığını belirten Ali Çift ise, “Birden büyük bir gürültü duydum. Çok korktum. Polis ve jandarmayı bilgilendirdim. Akşam geldiler fakat karanlık olduğu için bulamadılar. Sabah yapılan aramada büyük bir çukur bulundu” diye konuştu.

Dün peş peşe meydana gelen 2 patlama sonrası ilçede sadece 1 patlamaya ait iz bulunurken, diğer patlamanın karayolu ile Türkiye’ye yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olan Suriye’nin İdlib Kenti’ne bağlı Harim İlçesi’nde meydana geldiği öne sürüldü.

DELİLLER FÜZE OLDUĞUNU GÖSTERİYOR
Yapılan incelemeler sonunda, patlamanın top mermisinden değil de füzeden kaynaklandığı yönünde bulgulara rastladı. Yetkililerden alınan bilgilere göre, füze Suriye’nin İdlib Kenti’nden ateşlendi ve hedefi de İdlib’in Harim İlçesi’ydi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.