Türk kadınlarının yüzde 63'ü türban takmak istiyor

turban-basortusu-1“Türk kadınlarının yüzde 63’ü türban takmak istiyor. Bunun yüzde 46’sı Emine Erdoğan tarzı. Yüzde 4’ü ise kara çarşaf ve peçeden yana. Başı açık gezmek isteyenlerin oranı ise yüzde 32.”
YAŞAM-Amerika’nın Michigan Üniversitesi’nin yaptığı, “Kadınlarda örtünme”yle ilgili araştırmada, modern Türkiye Cumhuriyeti, 7 Arap ülkesi arasında üçüncü sırayı aldı.
Türk kadınlarının artık sadece yüzde 32′sinin tamamen başı açık kalmayı tercih ettiği de ortaya çıkarıldı. Bu durum, 11 yıllık AKP iktidarının getirdiği mahalle baskısının, Türk kadınını nasıl modern bir kadından Arap ülkeleri kadınları gibi giyinmeye dönüştürdüğünü de gösteriyor.
Araştırma yapılan Tunus, Mısır, Türkiye, Irak, Lübnan, Pakistan ve Suudi Arabistan’da yapılan araştırmanın ortalamasında ise Burka giymek isteyenlerin oranı yüzde 2, çarşaf ve peçe isteyenlerin oranı yüzde 8, kara çarşaf giymek isteyenlerin oranı yüzde 8, türban takmık isteyenlerin oranı (türbanın çeşidine göre) toplamda yüzde 56 ve açık gezmek isteyenlerin oranı ise yüzde 4 olarak belirlendi.
EMİNE ERDOĞAN ÖRNEK OLUYOR
Türkiye’de burka giymek istemeyen çıkmazken, çarşaf giyip peçe takmak isteyenlerin oranı yüzde 2, sadece kara çarşaf giymek isteyenlerin oranı yüzde 2, başı ve boynu toptan kapatan, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a benzer şekilde türban takmak isteyenlerin oranı yüzde 46, başörtüsünden biraz daha kapalı türban takmak isteyenlirin oranı yüzde 17 ve hiç başını örtmek istemeyenlerin oranı ise yüzde 32 oldu.
Bu rakamlarla Türk kadınları, en çok türban takmak isteyenler listesinde toplamda yüzde 63 ile üçüncü oldu. Türban takmak isteyen kadınlar listesinde birinciliği yüzde 80 ile Tunus, ikinciliği ise yüzde 65 ile Mısır aldı.
LÜBNAN BİZDEN DAHA MODERN
Türbanın çıktığı ülkelerden biri olarak bilinen Lübnan’da ise tablo bizden daha iyi çıktı. Bu ülkede kadınların sadece yüzde 32′si, başı ve boynu komple kapatan türban takmak istiyor. Başı açık gezmek isteyenlerin oranı ise yüzde 49.
İnsanların kadına bakış açısını sorgulayan anketi gerçekleştirenler 2013 yazında bir çok kadın ve erkekle görüştü. “Müslüman bir kadın giyinmeli?” sorusuna cevap arandı ve 7 ülkenin tümünde örtünme oranı, örtünme istemeyenlerden fazla çıktı. Sadece Türkiye ve Lübnan’da, soruya cevap verenlerin dörtte birinden fazlası, kadınların başı örtünmeden kamuoyu önünde olmalarının onları daha şık gösterdiğini söyledi.
KURAN’DA BELLİ BİR ŞEKİL YOK
Üstteki tablo, Türkiye’nin son 11 yılda nereden nereye geldiğini de gösteriyor. İnsanlara her gün televizyonlarda gizliden gizliye türbanlı reklamı yapılırken, Emine Erdoğan tarzı türban takmak isteyenlerin oranını da, bu görüntü ve gizli reklamlarla yüzde 46′yı bulduğu araştırmadan görülüyor.
Araştırmayla ilgili geniş bir haber yayınlayan Focus Dergisi, bu araştırmanın aynı zamanda batılı değerlere ve çağdaşlığa bakışı yansıttığına da yer verirken, bir çok kişinin örtünmeyi dini nedenlere bağladığını, Kur’an’in bir emri olduğuna inandığını yazdı. Dergi, Kur’an da örtünmeyle ilgili belli bir tarz olmadığı için yorumlarla bu şekillerin ortaya çıktığını da vurguladı. SÖZCÜ

Leave a Reply

Your email address will not be published.