Toyota, Avrupa Komisyonu tarafından çevreci sektör lideri seçildi

Toyota, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı 2010 yılı raporunda sektör lideri olarak öne çıktı.
Rapora göre, Toyota Avrupa’nın araç filosu ortalama 112,2 g/km CO2 salım değeriyle, hem 140 g/km olan sektör ortalamasının çok altında bir değere ulaştı hem de hedefinin 16 g/km altında bir değerle çevre konusundaki duyarlılığını kanıtladı.
Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı tarafından yayınlanan 2010 raporuna göre Toyota, otomotiv sektöründe filo CO2 salımlarının azaltılması ve çevre duyarlılığı konusunda lider marka olduğunu kanıtladı. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde 2010 yılında trafiğe çıkan 564 bin 633 Toyota ve Lexus marka araç üzerinden yapılan hesaplama sonucunda ortalama Toyota Avrupa’nın filo ortalaması olarak 112,2 g/km CO2 salım değeri elde edildi. Ortaya çıkan bu sonuç ile komisyonun Toyota için hedef olarak belirlediği 128,35 g/km’nin 16 g/km’nin altına inilerek yüksek performans gösterildi. Böylece Toyota, çevreci teknolojiler geliştirme konusuna verdiği önemi bir kez daha ortaya koyarak öncü rolünü devam ettirdi.
Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı tarafından ilk kez yayınlanan bu raporun 2010 ve 2011 yılı sonuçları baz alınarak her üretici için 2012 hedeflerini belirlenecek. Mevcut regülasyona göre hedef ve gerçekleşme hesaplamalarında üretici araç filolarının yüzde 65 en düşük CO2 salımı geçekleştiren araçları dikkate alınırken, 2015 hedefinde ise araç filosunun yüzde 100’ü hesaplamalara dahil olacak. 2010 yılı raporuna göre Toyota Avrupa, filosunun CO2 salım ortalaması ile komisyonun 2015 için belirlemiş olduğu sektör hedefi 130 gr/km’yi de şimdiden başarmış durumda.
Raporda yer alan bu sonuçlar Toyota’nın çevreci otomobil teknolojileri geliştirme konusundaki liderliğini pekiştirirken, aynı zamanda uzun vadeli küresel stratejisinin de ana hatlarını oluşturuyor. Çevre problemine yol açan emisyonların azaltılması ve yakıt verimliliğinin artırılması yönünde kısa ve orta vadede çözüm olarak hibrid teknolojisini öneren Toyota, aynı zamanda globalde de 3,5 milyon adedi aşan hibrid otomobil satışı ile çevreci teknolojiler konusundaki başarısını sürdürüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.