Almanya'da neo-nazilere karşı yardım çağrısı

Alman yetkililer, sekizi Türk 10 kişiyi öldürdüğü düşünülen Neo-Nazi grup hakkında daha fazla delil elde edebilmek için halktan yardım istedi.
Kurbanların çoğunu yabancı uyruklu ayakkabıcıların oluşturduğu vakayı “aşırı karmaşık ve geniş çaplı” diye nitelendiren Federal Savcılar Dairesi Başkanı Harald Range, soruşturmayı halka açma kararı aldıklarını bildirdi.
Range, basına yaptığı açıklamada, “Halktan, bizim ulaşamadığımız delil ve ipuçlarının gelmesini umuyoruz” dedi.
Federal Polis Teşkilatı’nın başında bulunan Joerg Ziercke ise şimdiye dek faili keşfedilememiş olan cinayetlerin Neo-Nazi grup tarafından işlenmiş olabileceğini belirtti.
Ziercke, kendisini “Yeraltı Ulusal Sosyalistleri” (NSU) olarak adlandıran grubun eylemlerini finanse etmek için “en az 14 silahlı soygun” gerçekleştirdiğini açıkladı.
“ÇOK PROFESYONELLER”
“Bu terör grubu hiçbir işini şansa bırakmıyor” diyerek aşırı sağ grubun profesyonelliğine dikkati çeken Ziercke, şu an 420 memurun bu dava üzerinde çalıştığını ve bu sayıyı artıracaklarını belirtti.
İki NSU üyesi geçen ay intihar ettikten sonra ölü olarak ele geçirilmişti. Yakalanan Beate Z. isimli diğer bir üye ise polise konuşmayı reddetmişti.
O zamandan bu yana, davayla ilgili olarak, 24 Kasım’da Andre E. adında bir kişi, gruba yardım ettiği düşünülen 37 yaşında bir adam ve aşırı sağcı parti NPD ile ilişkisi olan Ralf Wohlleben tutuklandı.
Ziercke, NPD’nin bu cinayetlerle bir ilgisinin olup olmadığına dair henüz kesin bir bilgileri olmadığını, NPD’yi değil NSU isimli terör grubunu araştırdıklarını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.