Berlin'de 'Irkçılığa hayır'

Almanya’nın başkenti Berlin’de, ülkede yaşanan ırkçı cinayetler, düzenlenen bir yürüyüş ile protesto edildi.
Berlin’deki Göçmen Konseyi çatısı altında toplanan dernekler tarafından “Unter den Linden” caddesi üzerinde düzenlenen yürüyüşte, “Siyasette, gündelik hayatta ve kurumlarda ırkçılığa hayır” ve “Irkçılığa karşı – İslam düşmanlığına karşı” yazıl pankartlar taşındı.
Berlin Eyalet Meclisinin Türk kökenli üyeleri Özcan Mutlu, Hakan Taş ve Canan Bayram ile Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat’ın da katıldığı yürüyüşte, bir grup, Almanya’da 2000-2006 yılları arasında öldürülen Türklerin resimlerinin yer aldığı tişörtler giydi.
Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 10 yılda öldürülen insanların sayısının 10 olarak verilse bile, bunun sadece bir buzdağının görünen kısmı olmasından endişe ettiğini belirterek, “Daha büyük olaylar var diye düşünüyorum. Bundan dolayı insanların kenetlenmesi ve bu ırkçı cinayetlere karşı gelinmesi çok önemli. Biz burada bir mesaj vermezsek, biz buna ‘dur’ demezsek güvenlik güçleri ki, onların da parmağı var mı, yok mu hala şüphe var, hala aydınlanmış değil, bu olayları ört bas edeceklerini düşünüyorum. Ondan dolayı her hafta sonu bir araya gelip bu cinayetlerin üstünün kapatılmaması, gündeme getirilmesi için burada sesimizi gür bir şekilde duyurmamız lazım” dedi.
Taş da, Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra Almanya genelinde toplam 183 kişinin aşırı sağcılar tarafından öldürüldüğünü ifade ederek, “Aşırı sağcılara dur demek için yürüyoruz. Onlara dur demenin zamanı çoktan geldi” şeklinde konuştu.
Aşırı sağcı Almanya’nın Milliyetçi Demokratik Partisi’nin (NPD) bir an önce kapatılması gerektiğini kaydeden Taş, aşırı sağcı partilerin devletten para almasının önlenmesi gerektiğini söyledi.
Bayram da, aşırı sağcı cinayetleri kınadıklarını, ülkedeki ırkçılığa karşı mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.