Fransa'daki Türk dernekleri koordinasyon komitesinden milletvekillerine uyarı

Fransa’daki Türk dernekleri koordinasyon komitesi, meclis genel kurulunda yarın oylanacak yasa teklifinin milletvekilleri tarafından reddedilmesi için Le Figaro gazetesinde tam sayfa ilan yayımladı.
”Fransa milletvekillerine açık mektup” başlığıyla kaleme alınan ilanda, Fransa’da 300’e yakın Türk derneğinin bulunduğu ve Türk vatandaşlarının bu ülkedeki sayasının 600 bini geçtiği hatırlatıldı.
Fransa’nın ünlü tarihçisi Pierre Nora başta olmak üzere ülkenin ünlü tarihçilerinin, ”tarihin siyasetçiler tarafından değil, tarihçi ve araştırmacılar tarafından yazılmasını” savunduğu hatırlatılan ilanda, yine 2008 yılında meclis araştırma komisyonunda bu konuda aynı yönde görüş beyan eden bir rapor hazırlandığı bildirildi.
Son olarak senatonun mayıs ayında, bu tür bir yasa teklifinin oylanmaya alınmasını açık farkla reddettiği ifade edilen ilanda, Fransa’daki Türklerin meclis genel gündemine getirilen yasa teklifini endişeyle izledikleri hatırlatıldı.
İlanda, Fransız senatör Robert Badinter’in de bu tür bir yasa teklifinin Fransız anayasasına aykırı olacağı yolundaki uyarılarına geniş yer verilen ilanın sonunda, ”Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin, Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında 1915 olaylarıyla ilgili araştırma yapmak üzere Türkiye ve Ermenistan’dan heyetleri Fransa’da davet etmeye ve bu konuda arabuluculuk rolü üstlenmeye hazırız” şeklinde yaptığı çağrıya tam destek verildiği vurgulandı.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.