Hollanda’nın en iyi aşçısı Suna, 12 yaşında

Hollanda’da özel bir televizyon kanalında yayınlanan, çocukların katıldığı ”Junior Masterchef” adlı yemek yarışmasında birinci olan 12 yaşındaki Suna Akın, Türk mutfağını dünyaya tanıtmayı hedeflediğini söyledi.
Yarışmayı kazandığı için çok mutlu olduğunu belirten Suna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyüyünce diplomalı bir aşçı olmak istediğini söyledi. Yemek yapmayı çok sevdiğini söyleyen Suna, ”Eğitimimi tamamladıktan sonra Hollanda’da iki çeşit restoran açmak istiyorum. Birisinde Türk ve Osmanlı yemekleri olacak, diğerinde ise Avrupa mutfağı. En büyük hedefim Türk mutfağını dünyaya duyurmak” dedi.
Küçük Suna, Hollanda’nın çok izlenen bir özel televizyon kanalında yayınlanan ve 8-12 yaş arası çocukların hünerlerini sergilediği, iki ay süren yarışmada, rakiplerini tek tek eleyerek finale kalmıştı. Suna, finalde yaptığı mercimek çorbası, bıldırcın dolması ve yaban mersini pastasıyla birinci olmuştu.
Yarışma boyunca daha çok Türk ve Osmanlı mutfağına özgü yemekler pişiren Suna, jürinin büyük beğenisini toplamıştı.
-Gözyaşlarına hakim olamadı-
Yarışma sonucu açıklandığında mutluluktan göz yaşı döken Suna, yemek merakını ailesinden almış. Babaannesi ve babasının kendisine yemek yapmayı öğrettiğini belirten Suna, yarışmaya tesadüfen katılmış. Babasının desteğiyle yarışmaya kayıt yaptırdığını ifade eden Suna, birinci olacağını önceden tahmin edemediğini aktardı.
Yaptığı Türk mutfağına özgü yemeklerin jüri tarafından çok beğenildiğini ve yaklaşık 500 çocuğun katıldığı yarışmada elde bu ettiği sonucun gurur verici olduğunu kaydeden Suna, bu yüzden yarışma sonucu açıklanırken mutluluktan göz yaşlarına hakim olamadığını ifade etti.
Yemek yapmayı evde ailesinden öğrendiğini anlatan küçük Suna, ”Dört yaşındayken ninemin yaptığı yemeklere merakla bakardım. Mantılar, sarmalar filan yapardı. Babam da çok güzel yemek yapardı. Onlara sürekli sorardım ‘nasıl yapıyorsunuz’ diye, bana anlatırlardı. Yemek merakım ve bilgim buradan geliyor. Babam ve teyzem ilerleyen yaşlarda bana çok yardımcı oldu yemek yapmam konusunda” diye konuştu.
-”Büyüyünce çok iyi bir aşçı olmak istiyorum”-
12 yaşında olmasına rağmen evde hemen hemen her gün yemek pişirdiğini dile getiren Suna, büyüyünce kesinlikle çok iyi bir aşçı olmak istediğini söyledi.
”Önceden İngilizce öğretmeni ile aşçı olmak arasında kararsızdım, ama şimdi tam olarak ne olacağıma karar verdim. Kararım aşçı olmak” diyen Suna, çok sevdiği zengin Türk mutfağını dünyaya tanıtmak için elinden geleni yapacağını söyledi.
-”Dünya Suna’yı tanıyacak”-
Suna’nın elde ettiği başarının kendilerini çok mutlu ettiğini belirten baba Okan Akın ise, kızına hedeflerine ulaşması konusunda ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söyledi.
”Suna bizi, arkadaşlarını ve özellikle de buradaki Türkleri çok mutlu etti” diyen Okan Akın, yaş günlerinde bile yemek kitapları hediye ettiği kızının çocukluğundan beri yemek yapmayı çok sevdiğini ve yarışmaya da bu merakından dolayı katıldığını ifade etti.
Kızının Türk mutfağını dünyaya tanıtma konusundaki hedeflerini sonuna kadar desteklediğine dikkati çeken Okan Akın, ”Sebebi de şu, çok zengin bir mutfağımız var. Evimizde de çoğunlukla bu yemekler pişirilir, bu tadı aldı. Böyle bir ülkede, Avrupa’da yaşayıp, burada eğitim görüp evrensel bir kimlikle Türk mutfağını tanıtacağına inanıyorum. O yüzden de yüzde yüz destekliyorum. İleri de umarım çok iyi bir aşçı olacak ve dünya Suna’yı tanıyacak” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.