İspanya göçmenleri kaçırıyor

Ekonomik krizle mücadele eden İspanya artık göçmenler için cazip bir ülke olmaktan çıkarken, bu yıl ülkeyi terkeden göçmenlerin sayısının gelenlerden daha fazla olacağı açıklandı.
İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) rakamlarına göre, 2011’in Eylül ayına kadar ülkeye 351 bin 588 göçmen gelmiş gözükürken, ayrılanlarının sayısının 407 bin 214 olduğu belirtildi. Yapılan tahminlerde yıl sonu itibariyle 450 bin göçmenin İspanya’ya gelmiş olacağı, gidenlerin sayısının ise 580 bin 850’yi bulacağı ifade edildi. INE Genel Müdür Yardımcısı Sixto Muriel, ”Bu rakamları analiz ettiğimizde hepimizin karşısına ekonomik krizin sonucu çıkıyor” derken, göçmen sayısındaki azalmanın 2020 yılına kadar devam edebileceğini savundu.
Verilen bilgilerde, 2007 yılında 1 milyona yakın göçmenin İspanya’ya gelerek kendisine yeni bir şans aradığı vurgulanırken, şu anda bu rakamın yarıya düştüğü hatırlatıldı.
Öte yandan yayınlanan bir araştırma sonucunda, AB dışı ülkelerden gelip İspanya’da yaşayan göçmen ailelerin yüzde 85’inin ay sonunu getirmekte zorlandığı, bu rakamın AB ülkelerinden gelen göçmenlerde ise yüzde 61 oranına düştüğü bildirildi.
İşsizliğin yüzde 21,52’ye ulaştığı İspanya’da, göçmenler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı insanların yüzde 10,28’ini temsil ediyor.
İspanya’da mevcut durumda 5 milyon 144 bin 269 göçmen yaşarken, bunların 2 milyon 476 bin 334’ü AB ülkelerinden geri kalanı da çoğunluğu Fas, Ekvator, Kolombiya, Çin, Bolivya ve Peru olmak üzere diğer ülkelerden geliyor.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.