Moody's Belçika'nın notunu kırdı

Moody’s Belçika’nın kredi notunu 2 puan düşürerek Aa3’e indirdi.
Moody’s, sebep olarak Euro Bölgesi ülkelerinin bozulan finansal koşullarını, Belçika ekonomisinin büyümesindeki riskleri ve Dexia gibi bankaların olası kurtarılma maliyetini gösterdi.
Moody’s, kamu borcu piyasalarının kırılganlığının daha belirgin hale gelmesi ve yakın gelecekte durumun düzelme şansının az olması, Belçika gibi kamu borcu ve yeniden finansman ihtiyacı bulunan Euro Bölgesi ülkelerinin finansmanı üzerindeki gerilimde artış potansiyeli bulundurduğunu bildirdi.
Moody’s tarafından açıklanan kararın ikinci nedeni olarak, ‘çok küçük ve çok açık olan Belçika ekonomisinde herhangi bir normal döngüsel ayarlama dışında ekonomik büyüme için orta vadeli risklerde önemli bir artış görülmesi’ gösterildi.
Son olarak, Moody’s, ‘yeni risklerin ortaya çıkmasının, devlet maliyesi için bankacılık sektörünün yükümlülük etkileri hakkında daha fazla belirsizlik yarattığını’ kaydetti
Ekim ayından beri izlemeye aldığı Belçika’nın notunu Aa3’e indiren Moody’s tarafından notun daha da düşürülmesinden korkuluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.