Papadopulos: ''İflasın eşiğindeyiz''

Ekonomisi iflasın eşiğinde olan Kıbrıs Rum kesimindeki siyasileri ”Yunanistan olma” korkusu sardı.
Rum tarafında gözler, Rusya ile imzalanan kredi anlaşmasından gelecek 2 buçuk milyar avro da.
Rum bankacılık sisteminin, ekonomisi çöken Yunan bonolarına bağımlılığı ve mali konsolidasyon tedbirleri gerekmesinden dolayı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından kredi notları düşürülen Rum yönetimini, avro bölgesi içerisindeki mali ve siyasi krizin derinleşmesi de olumsuz etkiliyor.
Demokratik Parti (DİKO) Başkan Yardımcısı ve Rum Meclisi Ekonomi Komitesi Başkanı Nikolas Papadopulos, Rum ekonomisinin iflasın eşiğinde olduğunu belirterek, Rusya’dan bekledikleri 2 buçuk milyar avro tutarındaki krediyi erken zamanda almamaları halinde, devlet memurlarının ve emeklilerin 13. maaşlarını ödeyecek paraları olmayacağını söyledi. Kıbrıs Rum kesimi ve KKTC de, aralık ayında kamu çalışanlarına ve emeklilere 13. maaş ödeniyor.
Eski Rum lider Tasos Papadopulos’un oğlu olan Nikolas Papadopulos, Politis gazetesine yaptığı açıklamada, ”Ek kesintiler olmaması halinde, devlet memurlarının işine son verilmesinin kaçınılmaz olabileceğini” belirtti. Papadopulos, Yunan tahvillerinin etkisinde kalmalarından ise Rum bankalarını sorumlu tuttu.
Ekonominin durumuyla ilgili en büyük sorumluluğun Rum hükümetinde olduğunu kaydeden Papadoulos, bir önceki ekonomi bakanı gibi şimdiki ekonomi bakanının da Rum bankalarına, Rum tahvillerini satın almaları konusunda baskı yaptığını söyledi.
Papadopulos, ”Rum tahvillerinin son aylarda, Yunan tahvillerinin bir yıl önce olduğundan daha da kötü durumda olduğunu” söyledi.
Rum devleti iflas ettiğinde, bunun bedelini herkesin ödeyeceğine ifade eden Papadopulos, harcamalarda kısıntıya gidilmesi gerektiğini kaydetti.
Güney Kıbrıs’ın, Yunanistan gibi olmasını istemediğini dile getiren Papadopulos, hoşlarına gitse de gitmese de devletin harcamalarını kısmaları gerektiğini vurguladı.
Eski ve yeni Rum ekonomi bakanlarının, kamu borçları hakkında bilinçli olarak meclisi kandırdığını ve kendilerine yanlış bilgiler verdiğini ifade eden Papadopulos, bugün iflasın eşiğinde olmalarının en temel sebeplerinden birinin, sosyal yardımlardaki yüzde 40 civarındaki çarpıcı artış olduğuna dikkati çekti.
Papadapulos, harcamalara balta vurulmadığı takdirde, Güney Kıbrıs’ın AB İstikrar Mekanizması’na bağlanacağı uyarısı da yaptı.
-Alınan bazı tedbirler-
Rum yönetimi, AB’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla Ağustos ayından bu yana, üç kez, bir dizi tasarruf tedbirlerini uygulama kararı aldı.
Tedbirler arasında, KDV’nin yüzde 15’den yüzde 17’ye yükseltilmesi, devlet memurlarının başlangıç ücretlerinin yüzde 10 azaltılması, çocuk yardımı ve öğrenci yardımı gibi sosyal yardım harcamalarının daha iyi hedeflenmesi için gelir kriterlerine başlanması, kamuda 2 yıl için ücret artışlarının dondurulması, özel sektörde yüksek kazancı olanlardan dereceli kesinti yapılması, iki yıl için yerel faaliyetleri olan şirketlerin iş hacmine yüzde 0.5’lik vergi konulması gibi önlemler yer alıyor.
Avrupa Birliği’nin yeni yönetim hükümlerine göre Güney Kıbrıs’ın kamu maliyesini düzeltmek için somut adımlar atması gerekiyor. Aksi takdirde Güney Kıbrıs’a Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya göre yüzde 0.2’lik bir ceza yürürlüğe girecek.
Kıbrıs Rum kesiminde, Temmuz’da askeri deniz üssünde tutulan askeri mühimmat dolu konteynerlerin patlaması sonucu, üs yakınında bulunan ve ülkenin ana elektrik kaynağı Vasiliko santralının da devre dışı kalması, zorda olan Rum ekonomisine ağır darbe vurmuştu.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.