Türkiye'nin büyük çoğunluğu da AB'ye güvenmiyor

Avrupa Birliği’nin Eurobarometre kamuoyu araştırmasına göre Türkiye’de AB’ye güvenmeyenlerin oranı yüzde 69’la son yılların en yüksek düzeyine çıktı.
AB üyeleri ve aday ülkelerde kasım ayında 30 binden fazla denekle görüşülerek gerçekleştirilen ankette Türklerin sadece yüzde 18’i AB’ye güvendiklerini belirtirken kalan yüzde 13’lük kesim görüş bildirmedi.
Bir yıl önceki Eurobarometre kamuoyu araştırmasında Türkiye’de AB’ye güvenmeyenlerin oranı yüzde 63 ve güvenenlerin oranı yüzde 22 düzeyindeydi.
Son Eurobarometre araştırmasında Türkler AB’ye güvensizlikte sadece İngilizlere geçildi. İngiltere’de AB’ye güvenmeyenler yüzde 73’ü bulurken güvenenlerin oranı yüzde 17’de kaldı.
Son bir yılda AB’ye güvenmeyenlerin oranı AB ortalamasında 8 puan artışla yüzde 55’e çıkarken Birliğe güvenenlerin oranı 7 puan gerileyerek yüzde 34’e kadar indi.
İngiltere ve Türkiye dışında AB’ye güvensizliğin tavan yaptığı ülkeler yüzde 68’le Yunanistan, yüzde 62’yle İspanya ve Hırvatistan, yüzde 60’la İrlanda ve Fransa oldu.
Araştırmada AB’ye güvende başı çeken ülkeler ise yüzde 59’la Bulgaristan, yüzde 54’le KKTC, yüzde 51’le Estonya, yüzde 50’yle Romanya, Belçika, Danimarka ve Litvanya şeklinde sıralandı.
-Yüzde 29 olumlu, yüzde 41 olumsuz bakıyor-
Türkiye ayağı 5-20 Kasım tarihleri arasında TNS Piar tarafından 1001 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen Eurobarometre araştırmasına göre AB hakkında çok ya da kısmen olumlu düşünenlerin oranı son 1 yılda 7 puan azalarak yüzde 29’a inerken Türkler arasında AB’ye olumsuz bakanların oranı 8 puan artışla yüzde 41’e çıktı. Türk halkının yüzde 22’i ise AB’ye tarafsız baktığını bildirdi.
AB’nin izolasyonları kaldırma taahhüdünü yerine getirmediği KKTC’de AB’ye olumsuz bakanların oranı yüzde 21’de kalırken olumlu bakanlar yüzde 39’la bu oranı neredeyse katladı.
Eurobarometre araştırmasına göre üye ülkelerde AB’ye olumlu bakanların ortalaması 9 puan düşüşle yüzde 31 ve olumsuz bakanların ortalaması 6 puan artışla yüzde 26 oldu.
Buna mukabil İngilizlerin sadece yüzde 13’ü Brüksel merkezli Birliğe müspet bakarken olumsuz bakanların oranı son 1 yılda 13 puan artarak yüzde 49’u buldu.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.