Yunanistan ve İtalya'da Noel buruk kutlandı

Yunanistan ve İtalya, Noel’i krizin gölgesinde kutladı. Yunanlar ödemeye karşı çıktıkları faturaları Noel ağacına asarken, İtalya’da yoksullara Noel yemeği verildi.
Son 30 yılın en büyük ekonomik krizini yaşayan Yunanistan, Noel günlerini sıkıntılı da olsa kutlamaya çalıştı. Atina Belediye Başkanı Yorgo Kaminis, ekonomik kriz nedeniyle her yıl binlerce euroya mal olan geleneksel Noel ağacını bu yıl süslemek yerine, Syntagma Meydanı’nın görkemli ağaçlarını ışıklandırmakla yetindi. Ancak şehrin farklı noktalarına Noel ağaçlarını protesto amacıyla koyan göstericiler, ödemedikleri faturaları ağaca asarak eylemlerine Noel’de de devam etti. Noel’de Atina’nın alışveriş merkezleri ise tıka basa doldu. Sabah’ın haberine göre alışverişe çıkan Yunanlar, maaş ve Noel ikramiyelerinin kesilmesine rağmen yakınlarına hediye almayı ihmal etmedi. Bu arada Atina Belediyesi ile Atina Ortodoks Kilisesi, kimsesiz, işsiz, yoksul aile ve hatta kaçak göçmenlere Noel sofraları düzenledi.
Mali krizin vurduğu bir diğer ülke olan İtalya’da Noel kutlamaları eskilerine göre daha sönük geçiyor. İnsanlar, alışılagelmiş Noel alışverişinden vazgeçebilmiş değil. Ancak, ülkedeki kriz ortamı ve geleceğe yönelik kaygılar İtalyanların bayram harcamalarını da etkiledi. Artık insanlar Noel’de bile yarınını düşünerek daha dikkatli harcama yapıyor. Öyle ki, aldıkları maaşlarla geçinemeyerek hırsızlığı dahi göze alanlar, sadece ekonomik değil, sosyal ve ahlaki çöküşün de somut bir örneği. Böyle bir ortamda kutlanan Noel’de yoksul halkın imdadına sosyal yardım kuruluşları ve kiliseler yetişti. Noel yemeği ve çeşitli hediyeler sunulan yoksullar, bu bayramı kriz nedeniyle biraz daha hüzünlü geçirdi. Bu arada kriz, lüks tüketen kesimi vurmuşa benzemiyor. Roma’da zengin İtalyanlar kadar Uzakdoğulu zenginler de ünlü markaların kapısında yine alışılagelmiş kuyrukları oluşturuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.