'Yahudilerin işi, parası ve gücü var' sözü ırkçılık şikayetine konu oldu

Belçika’da ırkçılıkla mücadele merkezinin Türk kökenli bir kadın çalışanının azınlıklar hakkında bilgi verirken, ”Yahudilerin işi, parası ve gücü var” şeklindeki tespiti ırkçılık şikayetine konu oldu.
Başbakanlığa bağlı faaliyet gösteren Irkçılıkla Mücadele ve Fırsat Eşitliği Merkezi’nin adı açıklanmayan çalışanı, işbirliği anlaşması çerçevesinde federal polis teşkilatına Belçika’daki azınlıklar hakkında eğitim vermesi için görevlendirildi.
Irkçılıkla Mücadele Merkezi’nin verdiği bilgiye göre, üst düzey polislerin katıldığı seminerde sunum yapan ve soruları cevaplandıran Türk kökenli uzmanın Belçika’daki Yahudi ve Hintlilerin ”iş sahibi, paralı ve güçlü” olmaları nedeniyle diğer azınlıklardan farklı olduklarını anlattı.
Azınlıklar uzmanı, seminerde ayrıca Yahudilerin toplumsal hayata daha aktif katıldıklarını ve Belçika’nın bir payı olmasa da toplama kamplarına gönderilmiş olmaları nedeniyle yaşadıklarından etkilendiklerini aktardı.
Bu sözleri ”hakaret” olarak algılayan David Vroome isimli polis şefi, Anvers’te yayımlanan Yahudi Haber (Joods Actueel) dergisine yaptığı açıklamada, Yahudilerin paralı ve güçlü oldukları söylendiğinde dikkat kesildiğini ve Holokost’a atıf yapılarak ve bunda Belçika’nın payı olmadığı söylendiğinde şoke olduğunu ifade etti.
Vroome, ”Hayatımda Yahudi toplumu hakkında bu tür sözler duymamıştım. Bunların Irkçılıkla Mücadele Merkezi’nden gelmiş olması durumu daha da vahimleştiriyor” dedi.
Belçika’daki Yahudi toplumuna hitap eden derginin iddialarıyla ilgili açıklama yayımlayan Irkçılıkla Mücadele Merkezi, çalışanının sözlerinin hatalı olduğunu ve bir daha tekrarlanmaması için önlem alındığını belirtti.
Açıklamada ”Bununla birlikte söz konusu seminerde kullanılan ifadelerin bağlamından çıkarılması üzüntü vericidir. Bu sözleri talihsizce ve haksızca yorumlamak her türlü Yahudi düşmanlığına kesinlikle karşı olan bir insanın niyetiyle bağdaşmamaktadır” denilerek, ”ön yargılı” haberciliğin Yahudi düşmanlığıyla mücadeleye katkı sağlamayacağı vurgulandı.
Belçika’da II. Dünya Savaşı öncesinde 60 binin üzerinde Yahudi yaşadığı ve bunların üçte birinin Nazi toplama kamplarına gönderildiği sanılıyor.
Savaş sonrasında göçenlerle birlikte 25 bine kadar inen Belçika’daki Yahudi sayısının bugün çoğunluğu Anvers ve Brüksel’de olmak üzere 40 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.