Beste Serim Erbak: İtalya – Floransa Bölüm IV

İtalya
Bölüm IV. 2016
Floransa

Bugün heyecanlıyız. Floransa Fransız Kültür Merkezinde düzenlenen Uluslararası Fransızca Liseler Tiyatro Festivalinde oyunumuzu sahneleyeceğiz. Oyun kostümlerini eline alan otelden yola koyuldu.Merkez otele on beş dakikalık yürüyüş mesafesinde. Çok keyifli bir yol.Arno nehrinin kenarından yavaş yavaş yürümek,henüz uyanmakta olan bu güzel şehri seyrede seyrede.

Floransa Fransız Kültür Merkezi(Lenzo Sarayı) Ognissanti Meydanında.
Rönesans’ın “Lenzo Sarayı” bugün Fransız Kültür Merkezi olarak kullanılıyor. Binanın dış cephesi tipik Rönesans stilini yansıtıyor. Bina önce beyaza boyanmış ve daha sonra kül kullanılmak suretiyle üzerine desenler yapılmış.İçerisi de dışı gibi çok güzel. Bir sarayda oynamanın keyfi yaşanacak.Tabii insan burada günlük yaşamın nasıl olabileceğini de düşünmeden yapamıyor.Binanın çatı kısmında oldukça ileriye doğru uzanan sundurma aşağıda yürüyen kişilerin yağmurdan korunması amacıyla yapılmış.

Sarayın hemen çaprazında bulunan “Ognisanti Kilisesi” barok stilde yapılmış bir Fransiskan kilisesi.1256 yılında yapılmış ama daha sonraki yıllarda bir hayli restorasyon görmüş.
Ünlü sanatçı ressam Ghirlandaio’nun “Son Yemek” adlı freski burada bulunuyor.Beyaz hoş bir yapı.
Fransız Kültür Merkezinde her şey antika. Tarihe verilen değeri tüm detaylarda hissediyorsunuz.
Altta bulunan kütüphane, giriş, yukarıda Fransız Konsolosluğuna ait odalar. Hele salon muhteşem. Büyüleyici. Şurada güzel bir tahta koltuğa oturmak ya da harika bir kapının önünde poz vermek hepsi inanılmaz. Hele burada sanat yapmak ayrı bir güzellik. İtalyan arkadaşların içtenliği, güler yüzlü tavırları da binaya ayrı bir sıcaklık yüklüyor.

Ve işte çok alkış alan oyunumuz. “Lüküs Hayat” Yorucu ve başarılı bir performansın ardından güzel bir yemeği hak ettik diye düşünüyorum.Ognissanti Meydanına çok yakın bir restorana oturuyoruz. “İndustria” adlı restoranın dışardaki masalarında keyifli bir yemek.Restoranın içi çok değişik döşenmiş.Hele hesabı ödedikten sonra verilen kurabiyeler pek leziz.Tekrar Fransız Kültüre çalışmak için geri dönüyoruz.Çalışma bitince de yeniden şehri gezmeye başlıyoruz.İlk önce bol bol fotoğrafını çektiğimiz “PonteVecchio” Köprüsüne gidiyoruz.
BenvenotoCellini’nin (1500-1570) büstü bizi karşılıyor. Rönesans dönemi ünlü İtalyan heykeltıraş. Floransa’da doğmuş ve yine orada ölmüş. Hayata kuyumcu olarak atılmış ama daha sonra heykeltıraşolmuş. Kuyumculuk yaptığı için heykelleri altın işler gibi her türlü ayrıntısıyla işlemiş. Köprü oldukça kalabalık. Zorilerliyoruz. Anlaşılan herkes bu güzel yerin keyfini çıkarmak biraz daha fazla fotoğraf çekebilmek için birbiriyle yarışıyor.
Köprüdeki “Bar Pontevecchio”da bir dondurma yemek gerek,bunu yemeden olmaz.Leziz mi leziz.
İtalyan ressam, heykeltıraş GiulianoVangi’nin bir çalışması “San Giovanni Batista” nın özellikle ayakları dikkat çekici.

Köprüden karşı tarafa geçip Arno’nun diğer kıyısında da yürüyelim diyoruz.Çok güzel bir hava.Çimenlerde oturup bu güzel şehri soluyoruz.
Şehrin bu tarafı daha sakin. Yavaş yavaş geriye dönme vakti geliyor.Floransa Şehir Kütüphanesinin muhteşem binasının önünden geçiyoruz.Bu kütüphane beş binin üzerinde kitap barındırıyormuş. Akşam yemeği için bir yer arıyor sonra da Vecchio sarayının önündeki PiazzaDellaSignoria” meydanında “RistorantePizzara İL DAVİD”‘te oturup keyifli bir akşam yemeği yiyoruz.
Bir güzel gün daha anılarda kalıyor.