ABD'de tecavüz olayları artıyor

ABD’de kadınların yaklaşık yüzde 20’si yaşamlarının bir noktasında tecavüze ya da tecavüz girişimine hedef oluyor.
Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi’nce yapılan araştırmada kadınların yüzde 25’inin de eşlerinin veya birlikte yaşadıkları kişilerin saldırısına uğradıkları belirlendi.
Amerika’da kadın ve erkeklere yönelik cinsel şiddetin boyutlarının incelendiği ulusal çaptaki ilk araştırmaya göre, dakikada 24’den fazla insan tecavüze, şiddete veya ısrarlı izlemeye maruz kalıyor. Bu nitelikte 12 milyon suç duyurusu yapıldığını belirten merkez, “Cinsel Partner ve Cinsel Şiddet Araştırması”nın sonuçlarını, “son derece hayret uyandırıcı” diye niteledi.
Araştırmaya göre, önceki bir yıl içinde Amerika’da 1 milyonu aşkın kadın tecavüze uğradığını bildirdi.
6 milyonu aşkın kadın ve erkek ısrarla takip edildiklerini anlattılar. 12 milyonu aşkın kadın ve erkek, geride kalan bir yıl içinde, cinsel partnerlerinin tecavüz, fiziki şiddet ve ısrarlı takibine hedef olduklarını bildirdiler.
Amerikan Ulusal Yaralanmayı Önleme ve Kontrol Merkezi’nden Dr. Linda Degutis, “Cinsel şiddete maruz kalan, ısrarla takip edilen ve cinsel partnerlerinden şiddet gören insanlar, bunun etkilerini ömürleri boyunca yaşıyor.” dedi.
En büyük tehlike gençlik yıllarında
Saldırıya uğrayanların çoğu tecavüz veya başka türde cinsel saldırıya gençlik yıllarında hedef olduklarını anlattı. Tecavüz mağdurlarının yüzde 80’ine yakını 25 yaşından önce bu saldırıya uğradığını belirtti.
Dr. Degutis 18 yaşından küçükken tecavüze uğrayan kadınların yüzde 35’inin, yetişkin yaşlarında da tecavüz kurbanı olduklarını açıkladı. Tecavüz kurbanlarında güvenliğin yetersizliği korkusu, travma sonra stres bulgularının arttığı ve astım, iritabl bağırsak sendromu, diyabet, sık sık tekrarlanan baş ağrısı, sürekli ağrılar ve uykusuzluk gibi klinik belirtiler görüldüğünü söyledi.
Erkeklere yönelik tecavüz ve diğer cinsel saldırıların etkilerinin de incelendiği araştırmada, tahminen her 71 erkekten birinin hayatlarının bir noktasında tecavüze uğradığı ortaya çıktı.
Erkek mağdurların yaklaşık 53’üne yakını, ilk kez 25 yaşından önce bir şekilde, cinsel partnerlerinin şiddet içeren davranışlarına hedef olduklarını anlattı. Erkek tecavüz kurbanlarının yüzde 25 kadarına, 10 yaşında veya daha da küçükken tecavüz edildiği belirlendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.