ABD skandal yaratan askerlerin kimliklerini belirledi

Afganistan’da öldürdükleri Taliban militanlarının cesetlerinin üzerine işeyen Amerikalı askerlerin kimliği belirlendi.
Amerikan Deniz Piyade Kuvvetleri Sözcüsü, dünya kamuoyunda büyük bir infiale neden olan görüntülerdeki deniz piyadelerinin ve birliklerinin tespit edildiğini belirterek,“Şoruşturmanın sürmesi dolayısıyla şu an isimleri açıklayamayız’‘ dedi.
Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise askerlerin davranışlarının kabul edilemez olduğunu belirtti.Clinton ayrıca, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın sözlerine katıldığını, bu içler acısı davranışı kınadığını dile getirdi. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da olayı kınamış veAfganistan’daki ABD ve NATO birliklerine olayı incelemeleri talimatı verdiğini bildirmişti.Afganistan halkı da olayın şokunda. Başkent Kabil sokaklarındaki vatandaşlar, bu görüntülerin ardından ülkede varolan Amerikan karşıtlığının iyice yükseleceğini söylüyor. Video kaydında dört Amerikan piyade askeri, yerde yatan ve çatışma sonucu öldürüldüğü anlaşılan üç Taliban militanının üzerine işiyor.
İLK SKANDAL DEĞİL
Olayın ne zaman filme çekildiği ve internet kimler tarafından konduğu da bilinmiyor. Ancak görüntüdeki kişiler, kameranın varlığından haberdar görünüyor hatta kamera gerisindeki kişiye gülümsüyorlar. Görüntüler, pek çok çevrede infiale yol açtı. Üstelik bu, Amerikanordusunun itibarına ağır darbe indiren ilk skandal değil.
Geçen yıl Mart ayında ABD askerlerinin öldürdükleri Afganlarla çektikleri fotoğraflar ortaya çıkmıştı. Bu askerlerden beşi hakkında ‘zevk için’ cinayet işledikleri gerekçesiyle dava açıldı. Kasım ayında bu grubun elebaşı olarak gösterilen askerin öldürdüğü kişilerin parmaklarını da kesip ‘anı olarak aldığı’ ortaya çıktı.
Bu sanık askeri mahkemede müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Başıbozuk askerler diye tanımlanan grubun eylemleri, ABD’nin 2004’te Irak’taki Ebu Gureyb cezaevinde ortaya çıkan tutsaklara kötü muamele ve cinsel taciz skandalından bu yana Amerikan ordusu için en önemli utanç kaynağıydı.
ABD’nin Afganistan’da 20 bin askeri bulunuyor, bu askerlerin çoğu Kandahar ve Helmand eyaletlerinde konuşlanmış durumda.
ABD’nin Afganistan’daki toplam asker sayısı ise 90 bin.
Amerikan güçleri ve ortakları, ülkedeki muharip birlikleri 2014 yılı sonlarında çekmeyi planlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.