Asil Nadir, Londra mahkemesinde suçlamalarını reddetti


Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, Londra’da çıkarıldığı mahkemede, batan Polly Peck şirketinin hesaplarından zimmetine para geçirdiği suçlamalarını reddetti.
Nadir, 17 yıl KKTC’de yaşadıktan sonra geçtiğimiz yıl Ağustos ayında döndüğü İngiltere’de bugün Old Bailey Mahkemesi’ne çıkarıldı. 1987-1990 yılları arasında Polly Peck’in kasasından en büyükleri 33.1 milyon sterlin ve 2.5 milyon dolar olmak üzere 13 kez para çaldığı iddia edilen Nadir, suçlamaları reddetti.
Polly Peck, 1980’li yıllarda İngiltere’nin en büyük şirketlerinden biriydi. Şirketin 1990 yılında 1.3 milyar sterlinle çökmesi, Nadir’in o dönemde çok büyük bağışlar yaptığı Muhafazakar Parti’ye ağır bir darbe vurmuş ve John Major hükümetinin çatırdamasına neden olmuştu.
Dönemin Kuzey İrlanda Bakanı Michael Mates de Nadir’le yakın ilişkileri dolayısıyla istifa etmek zorunda kalmıştı.
Şirketin batışının ardından KKTC’ye kaçan Nadir, beş ay önce adını temizlemek istediğini belirterek İngiltere’ye dönmüştü.
Nadir, 1980’li yıllarda Polly Peck’i çökmek üzere olan küçük bir tekstil şirketinden, Del Monte meyve üreticisi ve Japon Sansui elektronik firmasını da kapsayan bir deve dönüştürdü.
Şu an Londra’nın en zengin mahallelerinden Belgravia’da ev hapsinde yaşayan Nadir, geçen yıl pasaportunu yetkililere teslim etmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.