Bulgaristan 'Altın' zengini

Bulgaristan’ın güneyinde 107 ton altın ve 100 ton kapasiteli kaynaklar bulunduğu açıklandı.
Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanlığı Basın merkezinin açıklamasında, yapılan son jeolojik araştırmaların Bulgaristan – Yunanistan sınırına yakın Trın ve Rakitovo bölgelerinde altın ve gümüş rezervi bulunduğunu doğruladığı bildirildi.
Altın arama alanında uzmanlaşmış Kanadalı Euromax Resources Holding’e bağlı iki firmanın 7 yıldır sürdürdüğü araştırmalar sonucu elde edilen bulgular Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanlığı’na rapor edildi.
Ön sondaj belirlemelerine göre Rakitovo bölgesinde 7 ton altın ve 100 tona yakın gümüş alanı bulundu. Trın bölgesinde yapılan sondajlar ise buradan 100 ton civarında altın çkarılabileceği belirlendi.
Bulgaristan – Türkiye sınırına yakın Krumovgrad kenti bölgesinde Çelopeç kasabası yakınlarında daha önce bulunan 25 tonluk altın kaynağının işletmesi Dundy – Balkan Mineral adlı başka bir Kanadalı şirkete verilmişti.
Yıllık ortalama 2,5 ton altın elde eden Bulgaristan’ın Avrupa’da bu alanda 4’üncü sırada yer aldığı bildirildi. Altının 1,5 tonu Çelopeç maden ocağından çıkarılıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.