İran ile ABD arasında tatbikat duellosu

İran ile ABD arasındaki söz düellosu şimdi de tatbikatla devam ediyor. Geçen hafta füze denemesi yapan İran yeni bir tatbikat yapacak. ABD ve İsrail de füze savunma tatbikatı yapacak.
İran, Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nda yeni bir deniz tatbikatı yapacak. Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Ali Fedevi, Fars Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, bir ay içinde Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nda deniz tatbikatı yapacaklarını söyledi.
Planlı tatbikatların yedincisinin icra edileceğini belirten Tuğamiral Fedevi, bu tatbikatın birçok yönden öncekilerden farklı olacağını kaydetti.
Tuğamiral Fedevi, dünya petrol ticareti açısından stratejik önemi olan Hürmüz Boğazı konusunda Batılı bazı ülke yetkililerinin açıklamalarına ilişkin olarak da ”İran bugün, bölgenin tamamına hakim ve tüm hareketleri kontrol ediyor” dedi.
İran Ordusu Deniz Kuvvetleri, 24 Aralık 2011 ile 3 Şubat 2012 tarihleri arasında ülkenin güneyindeki karasular ile Hint Okyanusu’nun kuzeyini kapsayan 2 bin kilometrelik bir alanda deniz tatbikatı yapmıştı.
ABD VE İSRAİL’DEN ORTAK TATBİKAT
İsrail ordusunun yakında ABD ile büyük bir füze savunma tatbikatı düzenleyeceği bildirildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Austere Challenge 12” adı verilen tatbikatın çok önceden planlandığı ve bölgede son zamanlarda meydana gelen olaylarla ilgisinin bulunmadığı belirtildi.
Açıklamada, savunma sistemlerini geliştirmek için düzenlenen tatbikatın ne zaman yapılacağı hakkında bilgi verilmedi. Bazı İsrailli kaynaklar tatbikatın bahar aylarından önce yapılabileceğini bildirdi.
Tatbikat kapsamında binlerce Amerikan askerinin İsrail’de konuşlandırılması bekleniyor.
İsrail ordusunun tatbikat çerçevesinde bu ay bir radyoaktif (kirli) bombanın patlamasından sonra sivil halkın savunulması amacıyla görülmemiş büyüklükte bir operasyon da düzenlemesi planlanıyor.
İsrail, ABD ile ortaklaşa, İran füzelerini yakalamak üzere tasarlanmış “Arrow” sistemini geliştirmiş ve yerleştirmişti. (AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.