Suriye'de karışıklık dinmiyor

Arap Birliği gözlemcilerinin Suriye’ye ulaşmasına ve incelemelere başlamasına rağmen ülkede kan akmaya devam ediyor.
Güvenlik güçlerinin rejim karşıtlarına düzenlediği operasyonlarda 15 kişinin öldüğü bildirilirken, Şam yönetiminin kontrolü sağlayamadığı Humus’ta, 70 bin kişinin katıldığı büyük bir gösteri düzenlendi.
Gözlemciler Humus’ta çalışmalara başlarken, Sosyal medyada yayınlanan bazı video görüntülerde göstericilerin heyetten, şehrin şiddetli çatışmaların yaşandığı Bab Amru bölgesinde incelemeler yapmasını istediği görülüyor.
Buna karşın turuncu yelekler giyen rejim görevlileri ise gözlemcileri biran olsun yalnız bırakmazken, özellikle çatışma bölgelerinden uzak tutuyor.
Suriyeli muhalifler ise gözlemcilerin kente gelmesinden hemen önce tankların, 4 gündür bombaladıkları Humus’tan çekilmeye başladığını bildirdiği.
Arap uzmanlar, Şam yönetiminin işbirliği yaptığını söylese de görevlerinin henüz bitmekten çok uzak olduğunu kaydediyor.
Devlet Televizyonu ise göstericilerden ele geçirildiği iddia edilen silahların ve bombaların görüntülerini yayınladı. Şam yönetimi Arap Baharı’ının ardından başlayan ve 9 aydır devam eden yönetim karşıtı gösterilerin barışçıl olmadığını ve terörist faaliyetler olduğunu iddia ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.