Uzakdoğu'da nükleer tedirginlik

Kuzey Kore lideri Kim Jong Il’in ölümü, nükleer silah sahibi ülkenin geleceği ve izleyeceği politikalar hakkında yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.
Kim Jong Il’in yerine geçen oğlu Kim Jong Un yönetimindeki Kuzey Kore ile ilgili şu senaryolar ortaya atılıyor:
1- NÜKLEER MÜZAKERELER HAYAL OLUR
Kuzey Kore’nin 27 yaşındaki yeni lideri Kim Jong Un, iktidarını sağlamlaştırması gereken ilk dönemde, “zaafiyet” olarak algılanabilecek herhangi bir adım atmaz. Bu bağlamda Kim Jong Un, Kuzey Kore’nin nükleer programıyla ilgili altılı görüşmelerin yeniden başlatılması için taviz vermeyecektir.
KUZEY KORE LİDERİ KIM JONG HAYATINI KAYBETTİ

2- SALDIRIYA GEÇEBİLİR
Hatta Kim Jong Un, “ne denli güçlü bir lider” olduğunu ispat etmek için ezeli düşmanı Güney Kore’ye saldırma veya yeni bir nükleer silah denemesi yapma yoluna dahi gidebilir.
3- İÇ POLİTİKAYA AĞIRLIK
Geçiş dönemindeki her ülke gibi Kuzey Kore de ilk birkaç yıl, dış meselelerden çok iç politikaya yönelecektir. Bu bakımdan Kuzey Kore’nin yeni lideri, ABD ve Güney Kore’ye karşı bir süreliğine saldırgan bir tutum izlemeyecektir.
Kaldı ki hali hazırda büyük bir kıtlık sorunu ve ekonomik problemlerle karşı karşıya olan Kuzey Kore, kurucu devlet başkanı Kim Il Sung’un doğumunun 100’üncü yıldönümü vesilesiyle 2012’de yapılacak olan ve büyük harcamalar yapılması beklenen kutlamalar öncesi böyle bir maceraya girişmez.
4- GEÇİŞ DÖNEMİ SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE AŞILIR
Kim Jong Il’in ölümüne uzun süredir hazırlıklı olan Kuzey Kore, hem iç hem de dış politikasında kısa vadede bir türbülans yaşamayacaktır.
Nitekim, Kim Jong Il rejiminin önemli isimlerinin, Kim Jong Un’a tam destek verilmesi konusunda karar aldığı belirtiliyor. Bu yüzden kısa vadede çetin bir iktidar mücadelesi ya da bir askeri darbe öngörülmüyor.
5- MÜZAKERE MASASINA DÖNEBİLİR
Nükleer müzakerelerin yeniden başlaması için büyük diplomatik baskı altında olan Kuzey Kore, Kim Jong Il’in yokluğunda işbirliğine daha yakın bir duruş sergileyecektir. Yas döneminin ardından bu konuda olumlu adımlar atılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.