Altının onsu 1.956,61 dolar

Altın fiyatları çok sert dalgalanmaların ardından zayıf doların da desteği ile yükselişini sürdürdü.

Altın fiyatları, son iki gündeki günkü çok sert dalgalanmasının ardından, yatırımcıların dikkatlerini metalin rekorlara yol açan rallisine çevirmeleri ile birlikte yükselişini ikinci güne taşıdı.

Artan ABD tahvil faizleri Salı günü ve Çarşamba sabahı altında sert satışları tetikledi.

Bu hareketin adından keskin bir yükseliş gerçekleşti. Hem altın ve hem de gümüş, düzeltme hareketi sonrası yukarı trendini yeniden başlattı ve negatif reel faiz ve koronavirüs pandemisi sonrası uygulamaya koyulan büyük miktarlı teşviklerin desteği ile bu yıl en iyi performans gösteren emtia arasında yer aldı.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Altının süregelen hızlı yükselişi, tahvil faizlerinin yaz döneminin kalan kısmında muhtemelen volatil seyredecek olmasından dolayı bitişten oldukça uzak,” dedi ve “Altının yukarı yöndeki kesintisiz hızı ılımlı hale gelecek, ancak görünüm halen bir dizi yeni ve rekor zirveleri garanti ediyor” şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın yüzde 0.7 yükselerek Londra saati ile 09:34’te ons başına 1,929.60 dolara tırmandı. Fiyatlar geçen hafta 2,075.47 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından Salı günü yüzde 5.7 ile son yedi yılın en büyük kaybını yaşadı. Aralık vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında yüzde 0.5 düştü.

Spot gümüş, Salı günkü yüzde 15’lik sert düşüş ve Çarşamba günkü yüzde 2.9’luk kazancın ardından yüzde 1.2 değer kazanarak ons başına 25.8065 dolara ulaştı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi düşüşünü ikinci güne taşırken, Avrupa hisse senetleri, hisse senetlerindeki küresel rallinin yavaşlama işaretleri göstermesi ile birlikte hafifçe düştü.

Yatırımcılar ayrıca dikkatlerini, Airbus SE’ye sağlanan yasadışı sübvansiyonlar konusunda uzun süredir devam eden anlaşmalığı merkeze alan ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında artan ticaret gerilimine de çevirdiler. Trump yönetimi, gümrük vergilerine tabi toplamın 7.5 milyar dolar seviyesinde kalması ile birlikte, Fransız ve Alman ürünlerine tarifeleri daha iyi hedefleme talimatı verdi.

Virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. John Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre, Hindistan’da toplam ölüm sayısı İngiltere’yi geçti. Pandeminin ekonomiye verdiği hasara karşın bazı güçlü işaretler de geliyor. Avustralya’da istihdam Temmuz ayında, Victoria’daki karantina tedbirleri ve salgının yayılmasına yönelik endişelere karşın tahminlerin dört katı üzerinde arttı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının ardından 456,2 liradan işlem görüyor.

***

Dün en düşük 1.863, en yüksek 1.949 doları gören altının ons fiyatı, günü yüzde 0,3 artışla 1.917 dolardan tamamladı. Altının gram fiyatı ise dün yüzde 1,70 artarak 451,9 liraya çıktı.

Yeni güne de değer kazancıyla başlayan gram altın, saat 11.10 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 1 artışla 456,2 lira seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 750 lira, Cumhuriyet altını da 3.062 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,7 artışla 1.930 dolar seviyesinde dengelendi. Analistler, ABD ve Çin arasındaki gerilimle birlikte ABD’de görüşülen teşvik paketine ilişkin belirsizliğin, altının ons fiyatını desteklemeye devam ettiğini belirtti.

Bugün yurt içinde Merkez Bankası’nın haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de ithalat ve ihracat fiyat endeksleri ile haftalık işsizlik başvurularının takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.950 doların direnç olarak öne çıktığını, gram altında ise 440-470 lira bandının izleneceğini kaydetti.

***

ALTIN/ONS
1.956,61
% 2,13
13/08/2020 BSİ: 19:16:50
GÜNİÇİ EN YÜKSEK: 1.958,12
GÜNİÇİ EN DÜŞÜK: 1.912,87