Bosch'tan benzinli araçlara yüzde 50 tasarruf

Bosch’tan benzinli araçlara yüzde 50 tasarruf sağlayan ”enjektör” -Bosch Bursa Dizel Enjektör Fabrikası’nda benzinli sistemler için üretimine başlanan enjektörler, sürücülerin bütçesindeki yükü hafifletecek -Bosch Bursa Dizel Enjektör Fabrikası Ticari Genel Müdürü Wohlfarth: -”Şu anda yüz kilometrede ortalama 11 litre olan, büyük motor hacmine sahip bir aracın tükettiği benzin, bu enjektörün ardından 7 litrenin altına inmiş olacak. Bu neredeyse yarı yarıya tasarruf demek oluyor” -”Bu ürünün tamamı sadece Bursa’daki Bosch fabrikasında üretilecek. Dünyanın başka hiçbir yerinde üretilmeyecek”
Bosch Bursa Dizel Enjektör Fabrikası’nda benzinli sistemler için üretimine başlanan enjektörlerle, büyük motor hacmine sahip binek araçlarda, 100 kilometrede ortalama 11 litre olan benzin tüketimi 7 litrenin altına inecek.
Bosch Bursa Dizel Enjektör Fabrikası Ticari Genel Müdürü Dieter Wohlfarth, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009’da aldıkları karar sonrasında, Bursa’daki fabrikalarında benzinli sistemler için enjektör üretimine başladıklarını anımsattı.
Wohlfarth, şu anda bu ürüne has olan makinelerin kurulumuna başladıklarını, 2012 sonunda da toplam 4 hatta bu ürüne geçmiş olacaklarını belirtti.
-”Yılda 10 milyon üretim”-
2012 sonunda yıllık 10 milyon enjektör üretiyor olacaklarını dile getiren Wohlfarth, şunları kaydetti:
”Bu yeni tipin en önemli özelliği, benzin tüketimini çok önemli oranda azaltıyor olması. Şu anda 100 kilometrede ortalama 11 litre olan, büyük motor hacmine sahip bir aracın tükettiği benzin, bu enjektörün ardından 7 litrenin altına inmiş olacak. Bu neredeyse yarı yarıya tasarruf demek oluyor. Aynı zamanda da karbondioksit emisyonlarını düşürmeyi başarmış oluyoruz.”
Wohlfarth, yeni ürünün oldukça çevreci olduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:
”En önemli özelliklerden bir tanesi de son teknoloji ürünü olması. Son teknoloji makinelerde üretilen ürün, çok kapsamlı ve komplike bir yapıya sahip. Enjektörün 25 noktasına lazer kaynağı yapılıyor. Ürün, yapılacak maksimum seviyede kontrolle fabrikamızdan ayrılacak. Tüm bunların sonucunda, bu yeni ürün son teknolojiyi tamamıyle yansıtıyor diyebiliriz.”
-”Sadece Bursa’daki Bosch fabrikasında üretilecek”
Dieter Wohlfarth, söz konusu ürünün premium sınıf araçlarda kullanılacağına işaret ederek, şöyle konuştu:
”Bu ürünün tamamı sadece Bursa’daki Bosch fabrikasında üretilecek. Dünyanın başka hiçbir yerinde üretilmeyecek. Ayrıca bu ürün, Bursa fabrikası için de tüm dünyada Bosch içindeki üretim birliğini düşündüğümüzde, çok önemli bir yapı taşı olacak ve özellikle mükemmellik açısından kendimizi ortaya koyacağımız bir ürün tipi olacak. Bu tip tamamen Avrupa’ya, büyük bir kısmı da Almanya’da bulunan bir müşterimize ihraç edilecek. Türkiye’de ise kullanılan araç eğer bu müşterinin ürün grubunda yer alıyor ise o zaman bunu Türkiye yollarında da görebileceğiz.” AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.