Brent petrolün varili 65.45 dolar

Petrol-fiyatları-1Güne yatay başlayan petrol aniden düşüşe geçti. Brent petrol yüzde 0.57 kayıpla 65.02 dolardan işlem görüyor.
Petrol fiyatları, dünyanın en büyük enerji tüketicisi Çin’de dün yapılan faiz indiriminin yavaşlayan ekonomiyi canlandırarak talebi artıracağına ve küresel arz fazlasının azalacağına dair güven yaratamamasıyla beraber bugün yatay bir seyir izledi.
Geçtiğimiz haftanın tamamında yüzde 1.6 düşen Brent petrolü, bugün güne yükselişle başladı ancak fiyatlar aniden düşüşe geçti ve 65 dolara kadar geriledi.
Brent ham petrolünün 2015 yılı zirvesini gördüğü 4 haftalık yükselişi geçtiğimiz hafta Avrupa ve Afrika kaynaklı arz fazlasının fiyatları aşağı çekmesiyle sona erdi.
***
OPEC yetkilileri, petrol fiyatlarının önümüzdeki on yıl boyunca bir daha asla 100 dolar seviyelerine çıkmayacağını belirtti.
Wall Street Journal gazetesinin gördüğü, OPEC’in son raporunun taslağında, petrol fiyatlarının psikolojik olarak sınır olarak gösterilen 100 doların altında kalacağı belirtildi.
12 ülkeden oluşan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), petrolün en iyi senaryoda varil fiyatının 76 dolar olacağını söyledi.
OPEC raporunda, petrolün varil fiyatının 2015 yılında 40 dolara kadar düşmüş olabileceği tahmininde de bulundu.
OPEC’in Viyana’daki sunumunda “100 dolar artık hiçbir senaryoya dahil edilmiyor” denildi.
FARKLI YORUMLAR VAR
Diğer yandan petrol fiyatlarına yönelik farklı yorum da geldi.
Avrupalı emtia analistlerinden Michael Wittner, petrolün varil fiyatında önümüzdeki dönemde yeni bir düşüş dalgasının yaşanma ihtimalinin ortadan kalkmaya başladığını söyledi.
CNBC kanalına konuşan analist Wittner, petrol fiyatlarında yılın ikinci yarısında toparlanma beklediğini de sözlerine ekledi.
Fransız Societe Generale bankasının emtia analistlerinden olan Wittner, “Söylenebilecek tek şey, önümüzdeki haftalarda petrolde yeni bir düşüş dalgası kapısının kapanmaya başladığıdır” diye konuştu.
***
PETROL $
65.45
% -0.62

Leave a Reply

Your email address will not be published.