İngiltere'den AB'de anlaşma değişikliğine 'Hayır'

İngiltere Başbakanı David Cameron, ‘Euro krizinin çözümü için yapılacak anlaşma değişikliğine ülkesinin çıkarlarına uymazsa onay vermeyeceklerini’ bildirdi.
Cameron Times gazetesinde yer alan makalesinde, İngiltere’nin önceliğinin Euro krizinin çözülmesinin yanı sıra, AB pazarı ve İngiltere’nin finans servis sektörünün korunması olduğunu kaydetti.
Euro krizinin çözülmesi için yapılan tartışmalarda görevinin ‘İngiltere’nin çıkarlarını korumak’ olduğunu belirten Cameron, ‘İngiltere AB üyesi. AB’nin kurumları İngiltere de dahil, tüm üye ülkelere ait. Tek bir pazarda olmaktan fayda sağlıyoruz, bu pazarı korumalı ve genişletmeliyiz’ ifadelerine yer verdi.
İngiltere Başbakanlığı yeni anlaşmanın, İngiltere’den AB’ye yetki devrini gerektirmediği için ülkede referanduma sunulmasına gerek olmadığını kaydediyor.
Ancak özellikle bazı Muhafazakar Partili milletvekilleri, İngiltere’nin AB’deki pozisyonunu değiştireceği gerekçesiyle referanduma gidilmesi gerektiğini savunuyor.
İngiltere, Euro Bölgesi’ndeki olası bir yeni düzenlemenin AB’deki etkinliğini azaltabileceği gerekçesiyle endişe duyuyor.
İngiltere’deki koalisyon hükümeti, geçen yıl göreve geldikten kısa süre sonra AB’de herhangi bir anlaşmanın onayı gibi yetki devriyle ilgili konulardan önce ülkede referanduma gidilmesi kararı almıştı.
Euro Bölgesi’nde bulunmayan İngiltere, yakın ticari ilişkileri nedeniyle Avrupa’daki borç krizinden olumsuz etkileniyor.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.