Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı açıldı


Dünyanın önde gelen teknoloji fuarlarından Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı başladı. 2012 yılının en ince tablet bilgisayarları, en büyük televizyonları ve en akıllı otomobilleri Las Vegas’ta görücüye çıkıyor
10-13 Ocak arası ABD’nin Las Vegas kentinde görücüye çıkacak. Kısaca CES adı verilen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (Consumer Electronics Show) bu yıl 2700 firma yaklaşık 20 bin yeni ürün tanıtacak. Son teknolojik yenilikler ise bu yıl daha çok özel kullanıcılara hitap ediyor. Fuarı, yaklaşık 140 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Microsoft İcra Kurulu Başkanı (CEO) Steve Ballmer’in Tüketici Elektroniği Fuarı’ndaki son sunumu merakla bekleniyor. Zira Microsoft, Noel’den kısa bir süre önce 2013 yılından itibaren CES’e katılmayacağını duyurmuştu. Ballmer’in sunumunda sonbaharda piyasaya çıkması beklenen Windows 8’in gelişimine dair bilgi vermesi bekleniyor. İngiliz çip uzmanı ARM firması ile birlikte geliştirilen yeni işletim sisteminin, sahip olduğu son model işlemci teknolojisi ile tablet bilgisayarlarda da kullanılması bekleniyor. Microsoft Windows’u daha önce tamamen Intel işlemcileri üzerine kurmuştu.
YENİ TABLETLER
Tablet bilgisayarlar tıpkı geçen yıl da olduğu gibi fuarın en gözde ürünlerini oluşturuyor. Aralarında Asus, Acer ve Lenova’nın da olduğu birçok firma, en yeni işletim sistemi Android 4.0 ile çalışan ve HD çözünürlüğünde dokunmatik ekranlara sahip, yeni modellerini tanıtıyor. Bilişim dergilerindeki haberlere göre en çok merak uyandıran ürün, Japon elektronik devi Toshiba’nın 7,7 mm eninde olduğu iddia edilen dünyanın en ince tablet bilgisayarı. iPad’ın kalınlığı 8,8 milimetre.
Yeni nesil tablet bilgisayarların yanı sıra fuarda akıllı telefonların en yeni modelleri, en yeni dizüstü bilgisayarlar, internet bağlantılı televizyonlar ve tabii son model dijital otomobil teknolojisi de görücüye çıkıyor.
Güney Koreli elektronik üreticisi LG, OLED teknolojisine sahip dünyanın en büyük televizyonunu tanıtacağını duyurdu. Kısaca OLED denilen ve “organik ışık yayan diyot” teknolojisine sahip bu yenilik, kontrast oranı yüksek olağanüstü bir görüntü kalitesi vaat ediyor. Bu teknoloji maliyet nedenleri ile şimdiye dek sadece daha küçük ekranlarda kullanılmıştı. LG’nin OLED televizyonunun ekran boyutu 140 santimetreyi ve fiyatı da yaklaşık 10 bin doları buluyor.
DİJİTAL OTOMOBİL
Fuarın en önemli yeniliklerinden biri de dijital otomobil teknolojisi alanında kaydedilenler. Fuarın organizasyonunu üstlenen CEA firması, bu yıl otomotiv sektöründen rekor katılımın sağlandığını duyurdu. Fuarda en yeni dijital gelişmeler, üç ayrı sergi alanında üç ayrı kategoride tanıtılıyor. Bunlardan “Connet2Car” adlı bölümde, entegre iletişim sistemleri, “Go Electric Drive” bölümünde elektronik gelişmeler ve “Safe Drive Zone” bölümünde de araç asistanı ve kaza önleyici uygulamalar meraklısıyla buluşuyor.
Bu yıl ayrı bir salonda ilk kez piyasaya yeni adım atan internet firmalarına (internet-startups) ayrıldı. “Eureka Park TechZone” adlı bölümde 94 genç firma, geleceğin IT branşında yer edinmek umuduyla ürünlerini tanıtıyor.
ABD’nin Nevada eyaletindeki Tüketici Elektroniği Fuarı (CES), üç büyük bilişim ve elektronik fuarın ilk ayağını oluşturuyor. Bu önemli fuarı, mobil iletişimde dünyanın en büyük fuarı kabul edilen Barcelona’daki Mobile World Congress ve ardından da bilişim ve iş teknolojileri alanında dünyanın en büyük platformları arasında kabul edilen Almanya’nın Hannover kentindeki CeBIT Fuarı takip edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.